Social Trading, czyli handel społecznościowy

Social Trading
J2T Trade

Social trading to wciąż nowa, choć istniejąca na rynku już od kilu lat forma inwestowania będąca następstwem niepohamowanego rozwoju świata nowych technologii, branży internetowej, sektora finansowego oraz ich coraz bliższej współpracy. Social trading to tak naprawdę coś pomiędzy mediami społecznościowymi, inwestycjami i ideą współdzielenia (patrz Uber, BlaBlaCar, Airbnb). Social trading pozwala na błyskawiczne dzielenie się wiedzą i spostrzeżeniami, a także pomysłami inwestycyjnymi i pojedynczymi zagraniami ze społecznością, tak jak dzielimy się swoją prywatnością za pomocą, na przykład Instagrama.

Social Trading

Inwestowanie w rodzaju social tradingu polega na tym, że jedni inwestorzy (zwykle Ci mniej doświadczeni) mogą obserwować, a nawet naśladować (także w sposób automatyczny) zagrania czy to bardziej doświadczonych graczy, czy też tych, którzy w ostatnim czasie osiągają ponadprzeciętne wyniki. Decyzje inwestycyjne nie są więc oparte o własne analizy i strategie inwestycyjne, a są wynikiem ślepego podążania za decyzjami tych, którzy w opinii inwestora „robią to lepiej”. To, że niedoświadczeni gracze chcą naśladować tych doświadczonych nie jest zaskoczeniem. A dlaczego doświadczeni gracze chcą dzielić się swoją wiedzą? Z dwóch powodów – po pierwsze są dodatkowo wynagradzani przez właścicieli social-tradingowych platform, a po drugie mogą rywalizować z innymi inwestorami i pokazać swoją wyższość.

Istnieje wiele serwisów, które umożliwiają obserwowanie zachowań graczy udostępniających swoje sygnały transakcyjne oraz ich naśladowanie. Serwisy te są dodatkową zachętą do założenia rachunku inwestycyjnego u brokera udostępniającego takie rozwiązanie, ale też czasem zarabiają na siebie, pobierając prowizję od skopiowanych transakcji. Na pewno zastanawiasz się, w co można inwestować za pomocą social tradingu. Otóż, we wszystko, co udostępniają brokerzy – waluty, kontrakty CFD na surowce, akcje, indeksy itd. Najbardziej popularny jest oczywiście rynek Forex, czyli globalny, najpłynniejszy, całodobowy rynek walutowy.

FP Markets

ZuluTrade

Pierwszą z najpopularniejszych platform social tradingowych jest ZuluTrade. Umożliwia ona obserwowanie innych inwestorów korzystających z serwisu i daje dostęp do ich statystyk inwestycyjnych – długości działania na platformie, ilości przeprowadzonych transakcji, wielkości zysków i strat – krótko mówiąc tego, czy potrafią inwestować czy nie. Istnieje również możliwość sprawdzenia wolumenu transakcji obserwowanych inwestorów (często nawet wielomilionowych), a także tego, ile osób naśladuje danego inwestora.

ZuluTrade umożliwia także ustawienie wymaganego poziomu ryzyka, który automatycznie rozdzieli pulę środków wyznaczoną przez inwestora pomiędzy sygnały transakcyjne inwestorów o najwyższej skuteczności działania. Jak to na portalach społecznościowych bywa, istnieje także możliwość oceny naśladowanych traderów, która umożliwia analizowanie podjętych decyzji dotyczących naśladowania poszczególnych inwestorów – dzięki temu możemy analizować swoje decyzje naśladowcze, tak jak decyzje inwestycyjne.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=PvwECUrHzjQ&rel=0]

MQL

Wyjątkowo prostym rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi sygnałów transakcyjnych przeznaczonych dla osób korzystających z platform dostarczanych przez MetaQuotes, czyli MetaTrader 4 oraz MetaTrader 5. Subskrypcja sygnału odbywa się za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Ogromną zaletą sygnałów z MQL jest to, że dostawcy sygnału przechodzą miesięczny okres próbny, zanim zaczną oferować swoje sygnały na platformie socialtradingowej MQL.

Płatności za oferowane sygnały dokonuje się za pomocą przelewu, płatności kartą płatniczą, PayPal’em czy WebMoney. MQL nie pobiera także żadnych prowizji od transakcji – jedyny koszt sygnałów to wymieniona wyżej opłata za jego dostawę. MQL jest również bardzo wygodny, ponieważ sygnały transakcyjne można „włączyć” z poziomu platformy transakcyjnej – co bez wątpienia ułatwia szybkie wejście na socialtradingowy rynek MQL.


InwestorInwestor radzi:

Możliwość podłączenia swojego rachunku transakcyjnego z dostawcami sygnałów znajdziesz bezpośrednio na platformie MetaTrader. Dzięki temu, będziesz w stanie kopiować sygnały transakcyjne pochodzące ze społeczności MQL. Otwórz bezpłatne demo, pobierz MetaTrader  i sprawdź, jak sygnały MQL sprawdzają się w praktyce.


xSocial

xSocial to platforma social-tradingowa stworzona przez Dom Maklerski X-Trade Brokers S.A. Warto jednak mieć na uwadze, że usługa ta jest zarejestrowana pod osobną spółką Dub Investments Ltd regulowaną przez Cypryjską Komisję Papierów Wartościowych (CySEC) i w Polsce oferuje swoje usługi na podstawie regulacji dotyczących Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Ciekawą opcję na platformie xSocial jest możliwość contra-copy, czyli przeciwstawne kopiowanie transakcji, które można wykorzystywać w odniesieniu do najgorszych dostawców płynności – kiedy oni zajmują na danym instrumencie długą pozycję, my zajmujemy krótką. xSocial dostarcza wszystkie statystyki dotyczące danego dostawcy płynności, dzięki czemu możemy przeanalizować jego skuteczność i porównać go z innymi traderami, z usług których możemy skorzystać.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=zYU65Yi7Y9A&rel=0]

eToro

eToro przez niektórych uznawane jest za największą na świecie społeczność tradingową. Sieć eToro funkcjonuje na kilku płaszczyznach, dzięki czemu praktycznie każdy inwestor może znaleźć coś dla siebie, bez względu na cele inwestycyjne i styl inwestowania. Pierwszą funkcjonalnością jest obserwowanie działalności inwestycyjnej innych użytkowników, pozwalające na podstawie różnych statystyk na określenie sentymentu rynku (więcej na temat analizy sentymentu możesz przeczytać w tym artykule). Dzięki temu możesz także zrewidować swoje nastawienie inwestycyjne oraz wykryć błędy swojego planu.

Drugą funkcjonalnością eToro jest oczywiście śledzenie najlepiej grających inwestorów, tak aby móc czerpać z ich doświadczenia i zacząć widzieć rynek ich oczami. Trzecia funkcjonalność, to tak jak w przypadku pozostałych platform handlu społecznościowego, kopiowanie inwestorów, czyli „podłączanie się” pod ich decyzje inwestycyjne. Poznaj eToro.

eToro
źródło: etoro

Social trading – handel społecznościowy

Social trading to w świecie inwestycji rozwiązanie bardzo innowacyjne, które wręcz wyprzedziło swoje czasy, a na pewno wyprzedziło ustawodawców. Nie bez przyczyny platforma social-tradingowa xSocial dostarczana przez polski dom maklerski X-Trade Brokers zarejestrowana jest na Cyprze. Jest tak dlatego, że jej działanie zakrawa o zarządzanie portfelem, co prowadzi do wymogu posiadania licencji doradztwa inwestycyjnego. Na Cyprze kwestia ta nie jest aż tak skomplikowana, a jako, że znajduje się on w UE, a tym samym w Europejskim Obszarze Gospodarczym, usługa która legalna jest tam, legalna jest także w Polsce.

Pamiętać należy, że dobre wyniki z przeszłości nie gwarantują równie dobrych wyników w przyszłości, a to oznacza, że „podłączenie” swojego rachunku do sygnałów transakcyjnych najlepszych inwestorów nie gwarantuje nam równie doskonałych wyników w przyszłości. W związku z tym, do rozwiązań tych należy podchodzić z dużą rozwagą i bardzo realistycznie, na bieżąco monitorować to, w jaki sposób kształtuje się krzywa dochodowości naszego kopiowanego portfela i modyfikować strukturę śledzonych portfeli, czyli zmieniać inwestorów dostarczających sygnały transakcyjne, w przypadku gdy ich wyniki przestaną być zadowalające.

Ponadto nie należy przeznaczać całego posiadanego kapitału na kopiowanie inwestycji, ponieważ pamiętajmy, że dostawcami sygnałów nie są profesjonalni zarządzający (a nawet im nie należy powierzać całego kapitału), a jedynie prywatni inwestorzy, którzy też mogą się mylić i z pewnością wielokrotnie mylić się będą. Niemniej jednak w przypadku początkujących inwestorów social trading jest rozwiązaniem zdecydowanie godnym uwagi. Najlepszą ofertę musisz jednak wybrać sam.

Wyżej przeczytałeś o najpopularniejszych platformach socialtradingowych dostępnych na rynku, jednak to, która będzie najlepsza dla Ciebie, zależy wyłącznie od Ciebie. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę przede wszystkim na koszty sygnałów transakcyjnych – opłaty stałe, prowizje od transakcji oraz na to, czy platforma jest dostępna dla wszystkich, czy jedynie dla klientów wybranego brokera lub brokerów, tak jak choćby xSocial.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Inwestor
Posiada średnio- i długoterminowe nastawienie do inwestowania. Zawiera niewiele transakcji w miesiącu – często jedną lub nawet żadnej – w oczekiwaniu na realizację zakładanego scenariusza rynkowego. Decyzje inwestycyjne podejmuje na podstawie analizy fundamentalnej, natomiast sam moment wejścia i wyjścia z pozycji definiuje z wykorzystaniem narzędzi analizy technicznej. Inwestuje w wartość, nie interesuje go szum rynkowy na niskich interwałach czasowych.