Profesjonalny Inwestor – Sir John Templeton

Sir John Templeton
J2T Trade

Sir John Marks Templeton urodził się 29 listopada 1912 roku w Winchester w stanie Tennessee w Stanach Zjednoczonych, a zmarł 8 lipca 2008 roku w stolicy Bahamów – Nassau. W skrócie, był on brytyjskim biznesmenem, inwestorem giełdowym i filantropem (urodził się jako Amerykanin, jednak w 1968 roku, czyli w wieku 56 lat, przyjął brytyjskie obywatelstwo).

John Marks Templeton

Ukończył słynny Uniwersytet Yale, a znany jest z ogromnej fortuny, którą zgromadził jako zarządzający funduszy powierniczych Templeton Growth Fund oraz Templeton World Fund, które w okresie amerykańskiego, powojennego boomu gospodarczego przyniosły ogromne na ten czas zyski.

John Templeton
Źródło: templeton.org

W związku z jego zaangażowaniem politycznym oraz religijnym, John Templeton jest postacią bardzo kontrowersyjną. Nie ma możliwości, aby w serii artykułów o wielkich inwestorach wszech czasów, nie znalazł się wpis o Johnie Templetonie, niezależnie od kontrowersji. Poza tym od setek lat działalność biznesowa, religijna i polityczna w Stanach Zjednoczonych nachodzi na siebie nawzajem i wywiera na siebie wpływ, dlatego też nie powinno to nikogo dziwić. O wartości Johna Templetona niech świadczy fakt, że w 1987 roku otrzymał on tytuł szlachecki od brytyjskiej królowej Elżbiety II. Corocznie od roku 1973 fundacja Templetona przyznaje nagrody jego imienia.

Historia Johna Templetona

John Templeton urodził się w Winchester w stanie Tennessee. Jest to niewielkie miasteczko położone w południowej części stanu, przy granicy z Alabamą. Jest to miejsce, które wygląda dokładnie tak, jak wszyscy postrzegamy środkowe Stany Zjednoczone – niska zabudowa, proste ulice, pustkowie poza rogatkami miasta – tak było 100 lat temu, kiedy urodził się John Templeton i tak jest również dziś.

FP Markets

Pochodził z biednej rodziny, która zdecydowaną większość majątku straciła w czasie Wielkiej Depresji z lat 30. ubiegłego stulecia. Młody Templeton ukończył miejscowe liceum, ale mimo bardzo dobrych ocen z powodu problemów finansowych nie mógł rozpocząć studiów na uczelni swoich marzeń – Yale University. Aby móc rozpocząć studia na tej uczelni pracował fizycznie w niejednej firmie, co pozwoliło mu na opłacenie czesnego, książek i życia. Późnej było już łatwiej, ponieważ udało mu się zdobyć stypendium za bardzo dobre wyniki w nauce na wydziale prawa. W międzyczasie, mimo dużego czasu poświęcanego nauce, Templeton znajdował czas na działalność w wielu organizacjach chrześcijańskich. Po ukończeniu studiów na Yale kontynuację studiów zaproponował mu Wydział Sztuki brytyjskiego Oxford University. W trakcie studiów w Wielkiej Brytanii w Templetonie obudził się instynkt podróżnika – odbył on długą podróż, która prowadziła przez 35 państw, z czego większość stanowiły państwa dalekiego wschodu.

Do Stanów Zjednoczonych powrócił w 1937 roku, a więc w wieku 25 lat, kiedy posiadał już dyplomy Yale oraz Oksfordu. Wtedy też rozpoczęła się jego kariera na Wall Street. Pierwszą pracą w finansach było niskie stanowisko w niewielkiej, praktycznie nieznanej firmie inwestycyjnej Fenner and Beane. Warto jednak dodać, że późniejsza historia tej firmy to przemiana w… Merrill Lynch. To, co jednak stało się później z Merrill Lynch przemilczmy. Nie miało to z resztą nic wspólnego z Templetonem.

Kolejna praca to już własna firma. Za zarobione w Feiner and Beane pieniądze wykupił udział w małej, targanej problemami firmie inwestycyjnej, którą przemianował na Templeton, Dobbrow and Vance Inc. Początek wielkiej kariery Johna Templetona przypadł na okres II wojny światowej. W 1939 roku kupił on akcje dokładnie 104 spółek groszowych notowanych na NYSE. W każdą z nich zainwestował po 100 ówczesnych dolarów. Wynik, wbrew pozorom, był bardzo pozytywny. 34 spółki spośród tych 104 zbankrutowało, ale inwestycja w pozostałe zwróciła się średnio czterokrotnie w przeciągu 4 lat. Te pieniądze Templeton wykorzystał w dość niestandardowy sposób, ponieważ założył on pierwszy na świecie fundusz inwestycyjny, który inwestował także w aktywa zagraniczne (wcześniej fundusze inwestycyjne swój kapitał inwestowały tylko na jednym rynku).

W 1954 roku powstał Templeton Growth Fund, który zarabiał średnio 15% rocznie aż do 1992 roku. Wtedy zniknął on z rynku w wyniku fuzji z przedsiębiorstwem inwestycyjnym Franklin Group, które dziś znane jest również w Polsce pod nazwą Franklin Templeton.

Wiele w życiu Johna Templetona zmieniło się w latach 60., ponieważ zrzekł się on wówczas obywatelstwa USA i wyjechał na Bahamy, których obywatelstwo uzyskał. Obywatelstwo miał z resztą podwójne, ponieważ otrzymał także wspomniane wcześniej obywatelstwo brytyjskie. Z Bahamów prowadził dalszą ścieżkę swojej inwestycyjnej kariery, a także zaangażował się w działalność filantropijną. Słynna Nagroda Templetona przyznawana jest od 1972 roku. W 1987 roku John Templeton otrzymał tytuł szlachecki od Królowej Elżbiety II za ogromne dotacje na rzecz brytyjskiej nauki – miliony z jego fortuny otrzymał między innymi Uniwersytet Oksfordzki. Templeton założył także własną fundację, na którą w momencie przejścia na emeryturę przeniósł dużą część swojego majątku.


InwestorInwestor radzi:

Każdy z liczących się na świecie inwestorów, takich jak Sir John Templeton, zaczynał od tak zwanego paper tradingu, czyli handlu bez angażowania własnych środków. Droga do sukcesu w inwestowaniu jest długa, dlatego najlepiej zacząć ją wcześnie od rachunku demo. Rachunek demo to handel 'na sucho’ – bez ryzyka utraty własnych środków. Nie czekaj i zacznij od demo.


Styl inwestowania Johna Templetona

Przede wszystkim John Templeton stawiał analizę fundamentalna ponad techniczną – nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Jego styl inwestowania przypomina styl wciąż aktywnego zawodowo Warrena Buffetta. Chodzi tu więc o długoterminowe inwestycje w silnie fundamentalnie spółki, które są niedoceniane przez rynek. Templeton, podobnie jak Buffett wystrzegał się krótkoterminowych zagrań i inwestowania zgodnie z wolą tłumu. Grał raczej przeciwko rynkowi niż z rynkiem, o czym otwarcie mówił. Kupował tanio podczas bessy, sprzedawał drogo podczas hossy. Choć brzmi to banalnie, tak to właśnie wyglądało.

Mówi się, że spółki, które zakupił w czasach depresji, sprzedał w czasie boomu lat 90, w międzyczasie zarabiając także na mniej strategicznych inwestycjach. W odróżnieniu od Buffetta, nigdy nie bał się inwestowania w nowe technologie – pod koniec lat 50. jeden z funduszy inwestycyjnych będących pod jego opieką rozbił bank inwestując w spółki biotechnologiczne i inżynieryjne.

Cztery najniebezpieczniejsze słowa w świecie inwestowania to: tym razem jest inaczej.

Sir John Templeton

Podobnie było także pod koniec lat 90., kiedy już jako inwestor indywidualny zarobił miliony sprzedając tuż przed dotcom boom’em posiadane akcje spółek technologicznych. Na tym rynku najważniejszy jest dobry timing, a jego Sir Templetonowi nigdy nie brakowało.

Fundacja Johna Templetona

Fundacja Templetona (John Templeton Foundation) założona została w 1987 roku. Obecnie zarządzana jest przez jego jedyne dziecko – John’a M. Templetona, Jr. Celem działalności fundacji jest bycie „katalizatorem” badań naukowych dotyczących tak zwanych „Wielkich Pytań”. Chodzi tutaj o pytania dotyczące praw natury, stworzenia świata, twórczości i zjawiska świadomości – tematy na pograniczu nauki, religii i duchowości. W przekonaniu założyciela, rzetelne badania oraz nauczanie na najwyższym poziomie mają ogromny wpływ na nowe odkrycia i rozwój ludzkości.

Fundacja Templetona sponsoruje badania z zakresu nauk przyrodniczych, filozofii, teologii i nauk humanistycznych, a także badania ekonomiczne dotyczące rozwiązania problemu ubóstwa (Sir John Templeton jako konserwatywny chrześcijanin uważał, że gromadzenie fortuny nie może stać w opozycji do chrześcijańskich wartości, takich jak pomoc ubogim). Fundacja wspiera także edukację osób szczególnie uzdolnionych.

Fundacja Templetona oskarżana jest o bezpośrednie angażowanie się w działalność polityczną, co wielokrotnie wykazano. W 1997 roku pojawiła się na przykład informacja w Slate Magazine, mówiąca o tym, że fundacja udzielała dużego wsparcia osobom i ruchom konserwatywnym.

Nagroda Templetona

Jonathan Sacks i Książe Karol
Źródło: templetonprize.org

Nagroda Templetona nie jest jedynie symboliczna – laureat otrzymywał milion dolarów, a jej wartość nawet wzrosła, ponieważ w 2015 roku laureat otrzymał 1,1 miliona funtów. W sensie nominalnym jest to jedna z najwyższych tego typu nagród – jest zbliżona do kwoty, jaką otrzymuje laureat nagrody Nobla. Wyróżnia się także miejsce, w którym jest przyznawana Nagroda Templetona – w tym celu co rok organizowana jest ceremonia w królewskim Pałacu Buckingham w Londynie. Jest ona przyznawana wyłącznie osobom, których wyjątkowe osiągnięcia na polu naukowym przyczyniają się do rozwoju ludzkości. W międzyczasie zmieniła się oficjalna nazwa nagrody. Do 2001 roku brzmiała ona – Templeton Prize for Progress in Religion, później z kolei Templeton Prize for Progress Toward Research or Discoveries about Spiritual Realities. Na zdjęciu wyżej z lewej laureat nagrody w 2016 roku – były główny rabin Wielkiej Brytanii Lord Jonathan Sacks.

Nagrody Templetona nie omija jednak poważna krytyka – na przykład według Richarda Dawkinsa, brytyjskiego zoologa, etologa, ewolucjonisty i publicysty Nagroda Templetona przyznawana jest naukowcom, którzy są gotowi powiedzieć coś dobrego o religii (stwierdzenie to można znaleźć w jego książce Bóg Urojony).

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Inwestor
Posiada średnio- i długoterminowe nastawienie do inwestowania. Zawiera niewiele transakcji w miesiącu – często jedną lub nawet żadnej – w oczekiwaniu na realizację zakładanego scenariusza rynkowego. Decyzje inwestycyjne podejmuje na podstawie analizy fundamentalnej, natomiast sam moment wejścia i wyjścia z pozycji definiuje z wykorzystaniem narzędzi analizy technicznej. Inwestuje w wartość, nie interesuje go szum rynkowy na niskich interwałach czasowych.