Podstawy inwestowania, czyli jak grać na giełdzie?

Szkolenie w tle wykresy giełdowe
J2T Trade

Szkolenie w tle wykresy giełdoweGiełda, Wolność, Pieniądze – nosi tytuł słynna książka, którą napisał dr Van K. Tharp. Ci, którzy po nią sięgają szukają na parkietach nie tylko pieniędzy, ale przede wszystkim wolności oraz możliwości samo decydowania o swoim przyszłym losie. Chociaż w Polsce giełda kojarzona głównie za sprawą reform po 1989 roku, od wielu lat cieszy się popularnością zarówno w Europie, jak i na całym świecie. Kojarząc głównie ze światem wielkiej finansjery na Wall Street pamiętajmy, że już setki lat temu wielkie fortuny zostały na niej stworzone, a gra giełdowa stała się bardzo lukratywnym biznesem.

W 1697 powstała w Japonii giełda ryżu Doijima. Bardzo szybko poza hurtownikami oraz osobami, które uprawiały ryż swoje miejsce odnaleźli także spekulanci. Żyli oni z obrotu na rynku. Najsłynniejszym z ówczesnych traderów (spekulantów) był niejaki Munehisa Homma, autor dzieła „Fontanna złota – trzech małp nauka o pieniądzach”. Już wtedy dostrzegano ogromny potencjał w handlu na rynkach.

Ci którzy nie znają się na inwestowaniu, często reagują zdziwieniem, że giełda oparta jest na zwykłych zasadach popytu i podaży. Najlepszym zleceniem po stronie kupna jest najwyższa cena, zaś najlepszym zleceniem po stronie sprzedaży jest cena najniższa. Gdy te dwa zlecenia się „zazębiają” wówczas dochodzi do transakcji. Zatem fundamenty giełdy nie odbiegają od zasad znanych z targowisk.

Jak zacząć grać na giełdzie?

Określ na czym chcesz zarabiać pieniądze i zacznij działać. Inwestowanie jest pasjonującym zajęciem, które może dostarczyć Ci spełnienia marzeń oraz niezwykłych doświadczeń. Czasy maklerów krzyczących na parkiecie odeszły w zapomnienie. Parkiet zamieniono w serwer, a giełda to teraz giełda online. Jak inwestować, to kwestia, która porusza wielu inwestorów, których celem jest finansowa niezależność.

FP Markets

Pierwszą kwestią, która jest konieczna do zbudowania solidnych fundamentów giełdowego dobrobytu jest kwestia umiejętnej interpretacji danych makroekonomicznych. Nosi to potoczną nazwę – Analiza Fundamentalna – i swoją nazwę zawdzięcza skupianiu się na podstawach danych przedsiębiorstw/walut/indeksów. W analizie fundamentalnej trader skupia się na wskaźnikach ekonomicznych oraz interpretacji jak dane wydarzenie/informacja wpłynie na obserwowany przez niego instrument.

Istotnym elementem jest także właściwa interpretacja zjawisk zaobserwowanych na wykresie cenowym. To jest ważne jeśli chcesz wiedzieć, jak grać na giełdzie. Analiza wykresów nosi swoją nazwę – Analiza Techniczna. Przy analizie wykresów prym wiedzie obserwacja, nie co się stało i dlaczego, ale co się dzieje teraz i na podstawie powtarzalności historii. Ma to za zadanie doprowadzić do odpowiedzi na pytanie dokąd zmierza rynek.

Obecny świat, w którym żyjesz stał się tak niewielki, że jesteś w stanie dokonywać setek transakcji na równoległych rynkach. Możesz kupić akcje na japońskiej giełdzie, obstawić czy indeks amerykański zyska, czy stracić na wartości oraz czerpać korzyści z wymiany walutowej największych światowych instytucji na Forex. Nie ważne gdzie mieszkasz, Twoja wolność i pieniądze leżą kilka bitów od Ciebie. Gra giełdowa online jest jednym z największych wynalazków od czasu wynalezienia koła.

Giełda papierów wartościowych kojarzy się najbardziej z instrumentami udziałowymi (akcje). Jednakże rynek ten dostarcza całą gamę różnych instrumentów – m.in. obligacje, kontrakty terminowe, opcje.

Dzięki posiadanym akcjom stajesz się udziałowcem w konkretnej spółce. Umożliwia to czerpanie określonych profitów z generowanych przez spółkę zysków (dywidenda).

Obligacja jest odwrotnością kredytu – w zamian za użyczenie kapitału dostajesz określone profity (odsetki). Kontrakty terminowe są idealnym rozwiązaniem dla graczy krótkoterminowych (spekulantów).

Wykorzystanie dźwigni finansowej (lewaru) daje możliwość zajęcia pozycji większej niż posiadany na koncie kapitał. Mechanizm ten polega na pokryciu określonego procentu wartości zlecenia w momencie otwarcia pozycji. Im wyższy lewar, tym mniejszą wartość trader musi zabezpieczyć pod pozycję. O wielkości początkowego depozytu decyduje wielkość dźwigni finansowej dostępnej u danego brokera. Maksymalna dźwignia finansowa w Polsce wynosi 1:30, co oznacza, że trader chcąc zająć pozycję musi posiadać na koncie 3,33…% wartości zlecenia.

Opcje podobnie jak kontrakty pozwalają wykorzystać lewar. Przy z góry określonym ryzyku (premia opcyjna) inwestor posiada możliwość uzyskania nieograniczonego zysku z transakcji. Warto jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do kontraktów w dniu rozliczenia opcji nie ma znaczenia o ile punktów się „pomyliliśmy”. Premię opcyjną tracimy wówczas w całości.

Giełda posiada kilka faz z czego najpopularniejszą i najbardziej charakterystyczną jest faza ciągła. Oznacza etap w którym obie strony wymieniają się w sposób ciągły prawami do określonych instrumentów. Pozostałe fazy to: faza otwarcia oraz zamknięcia (określane „fixingiem”). Polegają one na zbieraniu zleceń do jednego „koszyka”. Następnie ustalana jest jedna cena transakcyjna po której zostają zrealizowane zlecenia. Każda giełda ma swoje określone zasady przeprowadzania „fixingu”. W Polsce o ustaleniu ceny w fazie otwarcia/zamknięcia decydują 3 reguły:

  1. Maksymalizacja obrotu
  2. Minimalizacja nadwyżki
  3. Najbliżej Kursu Odniesienia (ostatniego fixingu)

Trading CoachTrading Coach radzi:

Każdy z liczących się na świecie inwestorów zaczynał od tak zwanego paper tradingu, czyli handlu bez angażowania własnych środków. Droga do sukcesu w inwestowaniu jest długa, dlatego najlepiej zacząć ją wcześnie od rachunku demo. Rachunek demo to handel 'na sucho’ – bez ryzyka utraty własnych środków. Już teraz otwórz konto demo.


Jak obrazowane są ruchy na instrumentach?

Przez lata na giełdzie zaczęto stosować różnego rodzaje wykresy do obrazowania zmian zachodzących na instrumentach. Obecnie do najpopularniejszych należą wykresy świecowe, słupkowe oraz liniowe.

Najprostszą formą zobrazowania co się dzieje z ceną jest wykres liniowy. Prezentuje on ceny zamknięcia połączone linią. Stąd też wiemy czy dany walor zamknął się powyżej czy poniżej ostatniego dnia (i stąd możemy zidentyfikować określone trendy). Minus stanowi brak informacji odnośnie tego, co wydarzyło się w trakcie sesji.

Bardziej skomplikowanym sposobem prezentacji zmiany cen jest wykres słupkowy. Wykres ten tworzą cztery wartości z dnia: cena otwarcia, cena zamknięcia, najwyższa oraz najniższa cena. Dzięki temu wiemy nie tylko jak ukształtowała się sytuacja na koniec sesji, ale także jaka była rozpiętość cen w ciągu dnia oraz czy końcowy konsensus między inwestorami (cena zamknięcia) odbiegał daleko od punktu startowego (cena otwarcia).

Z kolei wykres świecowy, który narodził się w Japonii (stąd też nazwa świece japońskie) jest bardziej przejrzystą formą wykresu słupkowego. Zawiera te same informacje z dodatkowym zaznaczeniem korpusu świecy (czyli przestrzeni między ceną otwarcia a ceną zamknięcia). Dni wzrostowe różnią się kolorem korpusu od spadkowych, dzięki czemu przy jednym spojrzeniu mamy możliwość określenia, która ze stron (podaż/popyt) jest stroną dominującą.

Po dziś dzień największe giełdy światowe mieszczą się w Nowym Jorku (NYSE, NASDAQ), Londynie (LSE) oraz na Dalekim Wschodzie w Tokio (TST). Giełdy te stanowią centra finansowe w swoich regionach, cieszą się największymi obrotami, a płynność ta sprzyja największym okazjom inwestycyjnym.

Poznaj szczegółowo najbardziej płynny rynek świata.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Trading Coach
Trader z wieloletnim doświadczeniem, który poza inwestowaniem dzieli się również swoją pasją do rynków z mniej doświadczonymi inwestorami. Długi staż na rynku pozwolił mu sprawdzić na własnym rachunku wiele strategii, koncepcji i podejść do rynków, dzięki czemu stanowi istną kopalnię wiedzy na tematy tradingowe. W swoim podejściu najczęściej wykorzystuje kombinację analizy fundamentalnej i technicznej, w celu doboru jak najlepszego momentu wejścia i wyjścia z pozycji.