Narzędzia wspomagające trading

Analizowanie wykresów
J2T Trade

Analizowanie wykresówDla młodych adeptów tradingu stawianie pierwszych kroków w spekulacji często jest związane z gorzkim rozczarowaniem. Trading bowiem okazuje się równie trudnym zadaniem jak prowadzenie każdego innego biznesu. Z początku wydawałoby się, że proste formacje, które znane są z różnych szkoleń wygłaszanych przez mentorów rynkowych, nagle znajdują mniejsze zaufanie tradera. Część z nich osiąga zasięg wspomnianych w literaturze targetów z niemalże chirurgiczną precyzją. Inne zaś sprawiają wrażenie jakby sprawdzały się jedynie w literaturze.

W dobie ery informatyzacji doskonalenie się w analizie tylko jednego instrumentu jest nieopłacalne. Spekulant może bowiem korzystać z dobrodziejstw wszystkich instrumentów, które posiada dostępne na platformie transakcyjnej. W związku z korzystaniem ze strategii inwestycyjnej, którą dopasował do swoich potrzeb, jak również przekonań co do rynku, potrzebuje znaleźć określone setupy. W gąszczu informacji bardzo łatwo jest się pogubić. Własnie dlatego warto wykorzystać wszelkie narzędzia okołotradingowe.

Poprzez narzędzia okołotradingowe należy rozumieć wszelkiego rodzaju instrumenty, jak również akcesoria, które wspomagają tradera w jego codziennej spekulacji, jednakże nie są bezpośrednio związane z otwieraniem zleceń. Filtrując różnego rodzaju wykresy, inwestor korzysta z narzędzi, które wspomagają go w doborze prawidłowego instrumentu. Dzięki wykorzystaniu dodatkowych narzędzi można zaoszczędzić wiele cennych godzin, które poświęcone zostałyby na chociażby przeglądanie wykresów. W przypadku spółek giełdowych nie sposób ocenić również przydatności filtrowania spółek pod katem fundamentalnym. Niektóre z tych narzędzi ułatwiają przesiewanie walorów, dzięki czemu odrzucane są te, które nie spełniają wyznaczonych kryteriów (np. dochodowych).

Najpopularniejsze narzędzia okołotradingowe

Podstawowym narzędziem, z którego korzystają traderzy jest m.in EA builder, który pozwala mniej zaawansowanym w programowaniu traderom tworzyć strategie automatyczne. Dzięki prostej konstrukcji bardzo łatwo jest wyznaczyć wytyczne oraz kryteria wchodzenia w pozycje i jej zamykania. Wystarczy kilkanaście minut na zapoznanie się z danym kreatorem transakcji automatycznych, by zrozumieć jak należy ustalać parametry by automat egzekwował określone komendy. Ustalone sygnały otwierania, jak również zamykania pozycji są następnie tłumaczone na język kodowania.

FP Markets

EA builder po zakończonym procesie tworzy plik z myślą zaimplementowania go na platformie MT4. Oczywiście następnie w MetaEditor należy powstały plik wgrać celem kompilacji. Rozwiązanie to daje przede wszystkim możliwość sprawdzenia, czy nie powstały błędy przy tworzeniu wytycznych, bądź samym kodowaniu. Gdy ten etap jest już za nami można śmiało testować strategię zarówno na danych historycznych, jak również na bieżących cenach, dzięki wykorzystaniu rachunku demonstracyjnego.

Jest to bardzo przydatne narzędzie dla wszystkich tych, którzy nie znają się na programowaniu natomiast wykazują się inwencją twórczą. Z racji popularyzacji platformy MetaTrader normą jest tworzenie plików w formacie mq4, jak również ex4 dla automatycznych systemów transakcyjnych, jednakże warto pamiętać, że inne platformy opierające się na języku Java posiadają określone narzędzia kreatorów strategii dedykowane do tych platform.

Robot automatyczny zwany EA (Expert Advisor) stanowi doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, których strategia wymagałaby ciągłego spędzania czasu przed platformą, a którzy nie mogą sobie na to pozwolić z różnych względów. Oczywiście istnieje coś takiego, co można nazwać mianem „duszy informatyka”. Osoby posiadające taki charakter będą eksperymentowały z różnymi programami do tworzenia robotów, które nie wymagają interwencji człowieka. Pozostała grupa osób, nieszczególnie zainteresowana przekuciem swojej wizji na język programowania, wybierze bardziej tradycyjne rozwiązania

Jednym z takich rozwiązań jest znana metoda manualnego otwierania zleceń. Zwolennicy tej metody przyjęli założenie, że robot transakcyjny jest niedoskonały, przez co nie warto poświęcać czasu na jego tworzenie. Rzesza informatyków odpiera ten zarzut stwierdzeniem, że niedoskonałości wynikają bardziej z wad człowieka, który tworząc strategię nie potrafi przewidzieć wszystkich sytuacji rynkowych, które powodują brak uzasadnienia do kontynuowania zaimplementowanej strategii.


ProgramistaProgramista radzi:

Dostępne narzędzia i funkcjonalność platformy transakcyjnej sprawdzisz na bezpłatnym rachunku demo. Pozwoli Ci on przetestować ich działanie bez narażania własnego kapitału na ryzyko. Środki są wirtualne, a rachunek darmowy. Już teraz otwórz darmowe konto.


Zwolennicy manualnego otwierania pozycji często korzystają ze strategii opierających się na różnych formacjach, zarówno świecowych jak i cenowych. Trader korzystający z takich narzędzi przegląda różnego rodzaju wykresy, zarówno akcyjne jak również walutowe w celu znalezienia najskuteczniejszych formacji zwiastujących koniec trendu, bądź jego kontynuację.

Narzędzie Autochartist umożliwia właśnie odnalezienie takich instrumentów, na których wytworzyła się, bądź właśnie tworzy się np. formacja trójkąta, prostokąta, czy popularny RGR oraz oRGR. Dzięki temu narzędziu trader potrafi bez problemu zlokalizować formacje i łatwiej mu podejmować decyzje o wejściu w transakcję, bądź pozostaniu z dala od rynku. Zyskuje czas, który musiałby poświęcić na przeglądanie każdego wykresu cenowego z osobna.

Narzędziem bardzo popularnym wśród traderów amerykańskich rynków akcji jest m.in Trade Ideas. Narzędzie to jest doskonałym softem, który filtruje rynek amerykański pod kątem chociażby wytycznych odnośnie wskaźników analizy fundamentalnej oraz ważnych danych ze spółki. Rynek amerykański, który posiada ponad 10 000 walorów jest bardzo ciężki do ciągłego monitorowania.

Narzędzie to dodatkowo posiada inteligentny moduł, który pozwala na wyłapywanie setupów o największym prawdopodobieństwie sukcesu. Moduł ten funkcjonuje na zasadzie porównywania zidentyfikowanych setupów do realizacji założonego targetu, zgodnie z doktryną analizy technicznej. Kolejnym wykorzystywanym przez stocks daytraders jest MadScan, dzięki któremu trader może tworzyć bardzo zaawansowane filtry, które następnie wykorzystuje do wyszukania spółek o największym potencjale wzrostu, bądź spadku.

Każdy z inwestorów tych zarówno długo, jak i krótkoterminowych, wie jak istotne są publikacje danych makroekonomicznych oraz wszelkiego typu dane ekonomiczne, a co najważniejsze otrzymywanie ich z pierwszej ręki. Jednym z takich unikatowych narzędzi, które pozwala traderom śledzić bieżące informacje jest RANsquawk. Publikowane dzień w dzień informacje dotyczące stanu gospodarek oraz różnego rodzaju wypowiedzi przedstawicieli banków centralnych powodują rozkojarzenie spekulantów. RANsquawk jest internetowym radiem, w którym na bieżąco w języku angielskim podawane są najważniejsze komunikaty poruszające rynkami. Warto pamiętać przy tym narzędziu, że dostęp do informacji rozróżnia przeciętnych traderów od tych wybitnych.

Strategie inwestycyjne zwłaszcza te, które przykładają sporą wagę do bieżących warunków rynkowych wymagają nierzadko zastosowanie opcji Trailing Stop, czyli stopa kroczącego.

Trailing Stop wymaga stałego dostępu do platformy z racji ciągłej aktualizacji wynikającej z charakteru tej metody zamykania pozycji. W związku z tym traderzy, którzy wykorzystują to narzędzie z pewnością docenią serwer VPS, który pozwala na stałe podłączenie strategii do serwera platformy. Dodatkowo nie jest to narzędzie, które wykorzystujemy tylko przy jednym rodzaju zlecenia Stop Loss, w związku z czym znajduje uzasadnienia w innych wypadkach.

Serwer VPS, na którym mamy zainstalowaną platformę transakcyjną, doskonale sprawdza się w momencie, w którym posiadamy strategię automatyczną, która chcemy wykorzystać na danej platformie. Unikamy tym samym takich prozaicznych problemów jak przerwy w dostawie prądu, które mogłyby doprowadzić do spustoszenia naszego rachunku, gdyby strategia nie działała z serwera, tylko z lokalnego komputera. O ile brak otwarcia pozycji pod określony sygnał może budzić irytację tradera, to brak poprawnej realizacji zlecenia Stop Loss może prowadzić do całkowitego wyczyszczenia rachunku.

Koszty użytkowania narzędzi wspomagających trading

Po omówieniu tylko niektórych narzędzi okołotradingowych warto wspomnieć, że ich użytkowanie wiąże się z określonymi kosztami. Niektóre z tych kosztów oczywiście mogą być dla tradera zbyt wysokie, natomiast inne mogą być niezbędne w celu prawidłowego funkcjonowania strategii inwestycyjnej. W przypadku niektórych podejść rynkowych wspomaganie tradingu pełni równie istotną rolę jak same sygnały transakcyjne. Dlatego też przy wyborze brokera warto sprawdzić ile dodatkowych narzędzi poza platformą otrzyma trader. Często w formie bonusu do rachunku można uzyskać bardzo przydatne narzędzia.

Optymalizacja tradingu wynikająca z korzystania z dostępu do szerokiego pasma instrumentów pełni podstawową rolę dla aktywnych uczestników rynków kapitałowych. Osoby, które otwierają zlecenia średnio co kilka miesięcy mogą wykorzystywać jedynie podstawowe funkcje platformy. Tym z kolei, którym filtrowanie zleceń oraz instrumentów jest niezbędne do uzyskania profitów warto wspomnieć, że koszty związane z wykorzystaniem poszczególnych narzędzi mogą sięgać od kilku do kilkuset dolarów miesięcznie. Warto jednak rozważyć inną kwestię związaną z tradingiem.

W momencie, w którym trader chciałby aplikować na stanowisko tradera w firmie prop trading musi wiedzieć, że koszty związane z uzyskaniem przychodu, w tym również koszty transakcyjne, powodują oddanie lwiej części zysków wygenerowanych w danym miesiącu. Każdy z zatrudnionych traderów w firmie proprietary trading musi uiścić każdego miesiąca tzw. desk fee, które zaczyna się z reguły od równowartości 1000 euro. Desk fee zakłada opłatę za korzystanie ze stanowiska z łączem światłowodowym, platformy z dostępem do wszystkich zaawansowanych funkcji oraz różnego rodzaju innych narzędzi takich jak m.in. dostęp do danych publikowanych przez Reuters czy Bloomberg. Trader zatrudniony na etacie nie jest zobligowany do uiszczania tej opłaty z własnej kieszeni, natomiast wygenerowany zysk jest pomniejszany o powyższe koszty.

Cześć traderów może być zdegustowana opłacając skaner rynkowy w wysokości kilkuset dolarów miesięcznie, ponieważ zobligowani by byli wówczas do oddawania większości swoich zysków. Dlatego istotne jest by określić na ile dane narzędzia będą nam niezbędne w celu generowania zysku. Jeżeli jesteśmy traderami spontanicznie otwierającymi zlecenia, wówczas nie jest uzasadnione korzystanie z rozbudowanych, a zarazem kosztownych narzędzi, które przyczynią się do zmniejszenia naszych profitów. Natomiast, jeżeli jesteśmy aktywnymi daytraderami, wówczas skorzystanie ze wspomnianych narzędzi może nie tylko kilkukrotnie zwrócić zainwestowane w nie pieniądze, ale przyczynić się do zaoszczędzenia sporej ilości czasu, który jest bezcenny.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Programista
Specjalista w zakresie funkcjonowania platform transakcyjnych i oprogramowania tradingowego. Pasjonat rynków finansowych i ich aktywny uczestnik. Zwolennik statystycznego podejścia do rynków, z wyłączeniem ludzkiej ingerencji, dzięki algorytmizacji i automatyzacji procesu transakcyjnego. Autor wielu systemów Expert Advisor, dedykowanych głównie dla scalperów i day-traderów.