Najpopularniejsze metody wyceny spółek

J2T Trade

Wycena opcji rzeczywistych

Opcja rzeczywista to zdarzenie, kiedy osoby decyzyjne w danym przedsiębiorstwie mogą podjąć decyzje w różnych momentach w przyszłości, będące wypadkową poprzedzających je zmian w przedsiębiorstwie oraz będące determinantą przyszłego rozwoju przedsiębiorstwa.

Pomiędzy chwilą obecną, a momentem podjęcia decyzji w przyszłości zachodzą bardziej lub mniej nieprzewidywalne zmiany losowe, które na bieżąco wpływają na zwiększenie, czy też zmniejszenie opłacalności danej decyzji w przyszłości. Na podstawie możliwych decyzji w przyszłości oblicza się na ile prawdopodobne jest dane zdarzenie i jakie przepływy pieniężne może wygenerować przedsiębiorstwo jeśli takie zdarzenie będzie miało miejsce.

Istnieją cztery podstawowe rodzaje opcji rzeczywistych:

  • opcja zawieszenia inwestycji, która pozwala na odłożenie inwestycji w czasie lub tymczasowe wstrzymanie produkcji czy świadczenia danej usługi,
  • opcja ekspansji, która umożliwia zwiększenie skali planowanego przedsięwzięcia lub inwestycji poprzez jego / jej doinwestowanie,
  • opcja zmiany, polegająca na zmianie strategii produkcji, świadczenia usług czy kwestii planowanej inwestycji,
  • opcja porzucenia, która pozwala na zmniejszenie skali inwestycji lub działania lub ich całkowite porzucenie.

Zaciekawił Cię temat wyceny spółek? Sprawdź również inne artykuły z cyklu Poradnik Inwestora. Przyjemnej lektury.

FP Markets

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

1
2
3
4
5
Ekonomista
Doktor nauk ekonomicznych. Posiada dogłębną wiedzę z zakresu makroekonomii, finansów i instrumentów finansowych takich jak akcje, obligacje i instrumenty pochodne. Doskonale rozumie mechanizmy funkcjonowania rynków finansowych i instytucji działających w ich obrębie – giełd, regulatorów i banków centralnych. Praktyk rynkowy – potrafi przełożyć wiedzę teoretyczną na praktyczne aspekty inwestowania i wykorzystać je na realnym rynku.