Jak inwestować w srebro?

Silver Dollar
J2T Trade

Warto wiedzieć w co się inwestuje, dlatego zgodnie z zasadą, że „wykształcony człowiek wie coś o wszystkim i wszystko o czymś” na początek trochę teorii, w tym szczypta chemii i fizyki. Srebro, czyli w skrócie Ag, to pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych.

Jest ono metalem o barwie srebrzystobiałej i charakteryzuje się najwyższą przewodnością elektryczną i termiczną. Jest to metal bardzo ciągliwy i kowalny, nieco twardszy od złota. Nie jest jednak wykorzystywany w produkcji przewodów elektrycznych (to miejsce zajmuje miedź), ponieważ jest zbyt drogi oraz podatny na korozję wywoływaną przez tlenek siarki znajdujący się w atmosferze. W przyrodzie występuje w stanie wolnym, a także w minerałach takich jak argentyt, a także chlorargyryt. Zwykle wydobywany jest jako domieszka w rudach miedzi, złota, ołowiu i cynku.

Spadek znaczenia srebra w systemie finansowym

Srebro jest obecne na rynkach finansowych od setek lat i ma za sobą bardzo długą historię. Srebro zostało odkryte już w starożytności i już wtedy, obok złota (choć nie było pozycjonowane tak wysoko jak złoto) było wykorzystywane jako waluta symbolizująca wysoki status społeczny. Później jednak srebrne monety stały się bardziej powszednie. Dziś fizycznym srebrem (złotem zresztą też) nikt już nie płaci, ponieważ zostało ono wyparte najpierw przez inne, nieporównywalnie tańsze w produkcji monety, później przez pieniądz papierowy (jako materiał nie wart niemal nic), a w dzisiejszych czasach przez pieniądz elektroniczny.

Funkcjonowanie srebra na nowożytnych rynkach finansowych było związane z wykorzystywanym w niektórych krajach (na przykład w Japonii) parytetem srebra. Był to system walutowy wykorzystywany w kilku krajach, w którym standardowa jednostka pieniądza danego kraju była odpowiednikiem wartości określonej wagą srebra lub srebra i złota. Na podstawie tego powiązania emitenci pieniądza zobowiązywali się do wykupienia pieniędzy za odpowiednią ilość czystego srebra.

FP Markets

Obecnie handel srebrem na giełdzie odbywa się na podobnych warunkach jak handel innymi znanymi surowcami – ropą naftową, miedzią, złotem, platyną itd. Niemniej jednak w odróżnieniu od innych surowców w srebro (choć nie tak często jak w złoto) inwestuje się również fizycznie – kupując srebrne monety bądź sztabki srebra.

Srebro fizyczne

Chcąc kupić srebro fizyczne masz przed sobą do wyboru sztabki i monety. Nie kupuj biżuterii (no chyba, że jako prezent), posążków i innych srebrnych wyrobów. Są to w większości wypadków wyroby ze srebra o zdecydowanie niższej próbie, a ich cena wyraźnie przekracza wartość srebra zawartego w kupowanym produkcie. Nie należy kupować również wszelkiego rodzaju numizmatów, czyli monet i sztabek kolekcjonerskich, które sprzedawane są w małych nakładach, gdyż ich cena również przekracza wartość rynkową srebra – ich wartość wynika z rzadkości, a nie zawartego w nich kruszcu. Podsumowując, inwestując w srebro (SILVER) kupujemy markowe sztabki i monety.

Srebrne monety nadają się do kupienia w przypadku bardzo niewielkich inwestycji, a sztabki przeznaczone są dla osób, które planują przeznaczyć na inwestowanie w fizyczne srebro większe środki pieniężne. Minusem monet jest to, że ich waga jest niewielka, co przy większych zakupach stanowi problem natury logistycznej – zajmą one dużo miejsca.

Srebro kupować można zarówno przez Internet jak i stacjonarnie, jednak w obu przypadkach zakupów powinno się dokonywać wyłącznie u sprawdzonych sprzedawców. Ogromnym błędem jest kupno srebra za pośrednictwem serwisów aukcyjnych lub portali ogłoszeniowych. Kupując srebro w ten sposób możesz łatwo paść ofiarą oszustów. Poza tym poważnym problemem stanowi zabezpieczenie kupionego srebra przed kradzieżą, ponieważ sejf opłaca się nabyć jedynie w przypadku bardzo dużych inwestycji. Z kolei skrytki bankowe są stosunkowo drogie – niestety nie żyjemy w Szwajcarii, w której korzystanie ze skrytek bankowych jest powszechne. W związku z tym, przed zakupem swojego srebra przeanalizuj możliwości dotyczące „schowania” swojej inwestycji.

Inną, również bardzo ważną kwestią jest wyjście z inwestycji. Dokonując wyjścia, przede wszystkim powinno się rozejrzeć wśród ofert dilerów metali szlachetnych. Absolutnie nie opłaca się pozbywać swoich inwestycji w lombardach i licznych firmach oferujących „gotówkę za srebro” – ich oferty są bardzo niekorzystne.


InwestorInwestor radzi:

Coraz więcej inwestorów rynków towarowych wykorzystuje możliwości, jakie ofertują kontrakty różnic kursowych CFD na srebro. Sprawdź, jak w praktyce posługiwać się kontraktami CFD na srebro – zarejestruj swój bezpłatny rachunek demo. Na wirtualnych środkach może handlować bez ryzyka utraty własnych środków.


Srebro papierowe

Srebro fizyczne jest idealne dla tych, którzy chcą ulokować swoje środki na dłuższy okres czasu. To jednak wcale nie oznacza, że osoby inwestujące w krótkim terminie, spekulanci, nie mają możliwości zarabiania na zmianach cen srebra. Im z pomocą przychodzi tak zwane srebro papierowe – ETF-y, futuresy, CFD i certyfikaty FIZ. Tak więc mamy dostępnych wiele instrumentów.

ETF na srebro

Chcąc spekulować srebrem warto rozważyć kupno jednostek uczestnictwa w funduszach ETF (Exchange Traded Fund), które śledzą notowania srebra. Fundusze ETF uzyskują ekspozycję na rynek srebra poprzez depozyty w srebrze fizycznym lub poprzez kupno kontraktów futures na srebrny kruszec. Ogromną zaletą inwestowania w ETFy z ekspozycją na srebro jest praktycznie nieograniczona płynność, ponieważ ETF-y te notowane są na największych światowych giełdach. W wielu przypadkach handel ETF-ami dostępny jest przez całą dobę i daje również możliwość wykorzystania dźwigni finansowej. Minusem ETF-ów jest możliwość zarabiania jedynie na wzrostach (no chyba, że zainwestowaliśmy w odwrócone ETF-y, wówczas zarabiać możemy jedynie na spadkach). Niestety ETF-y na srebro nie są jednak dostępne na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (ani praktycznie nic innego, ponieważ na GPW znajdziemy jedynie ETF’y Lyxor na WIG 20, DAX oraz S&P 500).

Certyfikaty na srebro

Polscy inwestorzy w łatwy sposób mogą uzyskać dostęp do certyfikatów Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych (FIZ), które to inwestują w srebro. Inwestycje w fundusze zamknięte wiążą się z kilkukrotnie wyższą opłatą za zarządzanie niż inwestycje w ETF-y, które są jedynymi z najtańszych w obsłudze instrumentami finansowymi.

Kontrakty terminowe na srebro

Ciekawym sposobem spekulacji i inwestowania są kontrakty terminowe na srebro, jednak jest to kolejny instrument, którego nie znajdziemy na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Można je jednak nabyć na innych giełdach, również za pośrednictwem polskich domów maklerskich. Jednak patrząc na koszty transakcyjne, to dla osób poważniej myślących o spekulacji na futures, warto otworzyć rachunek tylko i wyłącznie u wyspecjalizowanego brokera futures.

Kontrakty na różnice kursowe na srebro

Ostatnim, wartym wspomnienia, sposobem inwestowania w srebro są bardzo popularne i wyjątkowo łatwe w obsłudze kontrakty CFD na srebro – Silver CFD lub XAGUSD CFD. Oferują je praktycznie wszyscy brokerzy Forex, ponieważ brokerzy już dawno wprowadzili na stałe kontrakty CFD na towary, indeksy czy akcje (chociaż te ostatnie nieco rzadziej). Jest to prawdopodobniej najłatwiejsza, najszybsza i jedna z najtańszych pod względem prowizji i spreadów form spekulacji na srebrze, która dodatkowo wymaga wyjątkowo małego zaangażowania kapitałowego.

Wymienione powyżej możliwości inwestowania oraz spekulacji na cenie srebra są praktycznie dostępne dla każdego. Najważniejsze jest to, aby przed zainwestowaniem wziąć pod uwagę wszystkie rodzaje ryzyka, jakie będą towarzyszyć wybranej przez nas metodzie inwestowania.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Inwestor
Posiada średnio- i długoterminowe nastawienie do inwestowania. Zawiera niewiele transakcji w miesiącu – często jedną lub nawet żadnej – w oczekiwaniu na realizację zakładanego scenariusza rynkowego. Decyzje inwestycyjne podejmuje na podstawie analizy fundamentalnej, natomiast sam moment wejścia i wyjścia z pozycji definiuje z wykorzystaniem narzędzi analizy technicznej. Inwestuje w wartość, nie interesuje go szum rynkowy na niskich interwałach czasowych.