Hong Kong Stock Exchange

Hong Kong
J2T Trade

Hong Kong Stock Exchange, a właściwie The Stock Exchange of Hong Kong Limited (SEHK) to hongkońska giełda papierów wartościowych utworzona w 1891 roku. Właścicielem giełdy jest spółka Hong Kong Exchanges and Clearing, posiadająca także Hong Kong Futures Exchange Limited. Spółka matka giełdy notowana jest na jej parkiecie. SEHK jest jedną z trzech giełd funkcjonujących w Chinach, obok Shanghai Stock Exchange oraz Shenzhen Stock Exchange.

Hongkońska giełda jest drugą największą w Chinach (po giełdzie szanghajskiej) oraz trzecią największą w regionie Azja – Pacyfik (za giełdą tokijską i szanghajską). Wszystkie transakcje na giełdzie rozliczane są w miejscowych dolarach hongkońskich. Siedziba SEHK znajduje się przy Exchange Square.

Podobnie jak giełda szanghajska, giełda w Hong Kongu jest podmiotem dość wyjątkowym, ponieważ funkcjonuje, bądź co bądź, w państwie komunistycznym, w którym z definicji trudno o kapitalizm. Jak jednak wiadomo, Chiny nie wpisują się w klasyczną definicję systemów gospodarczo – politycznych, dlatego też możliwe jest funkcjonowanie aż trzech giełd papierów wartościowych w Państwie Środka.

Historia Hong Kong Stock Exchange

Historia rynku papierów wartościowych w Hong Kongu sięga aż 1866 roku, jednak giełda została formalnie założona 25 lat później – w roku 1891 – w momencie ustanowienia hongkońskiego stowarzyszenia maklerów (Association of Stockbrokers in Hong Kong). Nazwę Hong Kong Stock Exchange miejscowej giełdzie nadano w roku 1914.

FP Markets

W 1972 roku w Hong Kongu funkcjonowały już cztery osobne podmioty giełdowe. Przez długi czas pojawiały się głosy, aby utworzyć z nich jeden większy i o wiele silniejszy podmiot i tak też się stało. W 1980 roku utworzono nową spółkę giełdową, która otrzymała nazwę Stock Exchange of Hong Kong Limited. Handel na nowej giełdzie rozpoczął się 2 kwietnia 1986 roku.

Krach z 1987 roku ujawnił wiele błędów w funkcjonowaniu hongkońskiego rynku giełdowego, co zmusiło decydentów do zreformowania całego rynku akcyjnego w Hong Kongu. Doprowadziło to do zrewolucjonizowania regulacji giełdowych oraz infrastruktury transakcyjnej. Aby zapanować nad rozrastającym się rynkiem, w 1989 roku powołano hongkońskiego regulatora giełdowego – Securities and Futures Commission (SFC), który przejął pełnię władzy nad rynkiem akcyjnym w Hong Kongu.

Kamieniem milowym w rozwoju Hong Kong Stock Exchange było wprowadzenie Central Clearing and Settlement System (CCASS) będącego domem clearingowym oraz systemem rozliczeniowym oraz Automatic Order Matching and Execution System (AMS), czyli automatycznego systemu transakcyjnego – obu w listopadzie 1993 roku.


EkonomistaEkonomista radzi:

Czy wiesz, że handel indeksem hongkońskim Hang Seng, skupiającym 50 spółek o najwyższej kapitalizacji możesz sprawdzić na rachunku demo? Dzięki temu, poznasz specyfikę Hang Seng nie ryzykując utraty własnych środków. Bezpłatne demo otworzysz tutaj.


Indeksy i spółki notowane na Hong Kong Stock Exchange

Najważniejszym indeksem giełdowym Hong Kong Stock Exchange jest Hang Seng Index (HSI 50). Jest to indeks skupiający 50 spółek o najwyższej kapitalizacji i płynności spośród wszystkich spółek notowanych SEHK. Indeks tworzony jest przez przedsiębiorstwo Hang Seng Indexes Company Limited, którego spółką matką jest Hang Seng Bank.

Pierwsza publikacja indeksu miała miejsce 24 listopada 1969 roku. Najbardziej znane spółki znajdujące się w indeksie to HSBC Holdings plc, Hang Seng Bank Limited, Hong Kong Exchanges & Clearing Limited – spółka matka SEHK, China Petroleum & Chemical Corp., PetroChina Co. Ltd., China Construction Bank Corporation, Lenovo Group Limited oraz Bank of Communications Co. Ltd. i Bank of China Limited.

Ciekawostki związane z SEHK

Giełdy w Chinach, w porównaniu do giełd zachodnich działają w ciągu dnia dość krótko. Choć notowania w Hong Kongu trwają dłużej niż w Szanghaju to i tak czasu na zawieranie transakcji jest niewiele. Handel akcjami trwa od godziny 9:30 do 16:00 czasu miejscowego.

W trakcie notowań ma miejsce dodatkowo jednogodzinna przerwa na lunch, w godzinach od 12:00 do 13:00 (w Szanghaju przerwa jest jeszcze dłuższa – trwa półtorej godziny i zaczyna się pół godziny wcześniej, a handel kończy się godzinę wcześniej). Oznacza to, że sesja w Hong Kongu trwa praktycznie zaledwie 5,5 godziny (w Szanghaju 4 godziny).

Oczywiście handel instrumentami pochodnymi, tak jak ma to miejsce na większości giełd świata, trwa w Hong Kongu nieco dłużej. Bardzo interesującym faktem jest to, że spośród dwudziestu największych giełd świata, tylko na czterech przewidziana jest przerwa na lunch – są to wszystkie trzy giełdy w Chinach oraz Tokyo Stock Exchange.

W Polsce czas handlu na hongkońskim parkiecie przypada od godziny 2:30 w nocy do 9:00 rano (z przerwą od 5:00 do 6:00) w czasie zimowym oraz od 3:30 w nocy do 10:00 rano w czasie letnim (z przerwą od 6:00 do 7:00).

W związku z ustrojem politycznym Chińskiej Republiki Ludowej, na chińskich giełdach panują pewne ograniczenia, które w dzisiejszym świecie są czymś nie lada wyjątkowym. Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że wszystkie akcje notowane na chińskich giełdach podzielone są na trzy klasy – akcje klasy A, akcje klasy B oraz akcje klasy H.

Akcje klasy A to akcje spółek notowanych na giełdach w Szanghaju i Shenzhen, których cena wyrażona jest w chińskich juanach. Jest to największa grupa chińskich akcji. Papiery te mogą kupować jedynie chińscy inwestorzy – zachodnie instytucje oraz osoby prywatne nie mają do nich dostępu.

Akcje klasy B to akcje spółek notowane na giełdach w Szanghaju i Shenzhen, których cena wyrażona jest w dolarach amerykańskich. Są one dostępne dla zagranicznych inwestorów, jednak nie dość, że liczba spółek notowanych w grupie B jest zdecydowanie mniejsza to jeszcze dodatkowo wyznaczone są limity na zakup akcji.

Z kolei akcje klasy H to akcje notowane właśnie na Hong Kong Stock Exchange. Ich cena wyrażona jest w dolarach hongkońskich, a handel tymi akcjami jest nieograniczony, dlatego też są to najpopularniejsze chińskie akcje wśród zagranicznych inwestorów.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Ekonomista
Doktor nauk ekonomicznych. Posiada dogłębną wiedzę z zakresu makroekonomii, finansów i instrumentów finansowych takich jak akcje, obligacje i instrumenty pochodne. Doskonale rozumie mechanizmy funkcjonowania rynków finansowych i instytucji działających w ich obrębie – giełd, regulatorów i banków centralnych. Praktyk rynkowy – potrafi przełożyć wiedzę teoretyczną na praktyczne aspekty inwestowania i wykorzystać je na realnym rynku.