Ethereum – wirtualna waluta ETH

J2T Trade

W artykule zostanie przybliżona platforma Ethereum, wraz z jej tokenem – Ether. Spekulanci kryptowalut mogą spojrzeć z uśmiechem na 2017 rok, jako udane 365 dni, które nie tylko wypromowały te innowacyjne instrumenty, ale także wygenerowały astronomiczne stopy zwrotu, na takich instrumentach jak Bitcoin, czy Litecoin. Oczywiście, nie tylko BTC, i LTC okazały się intratną inwestycją. To samo tyczyło się innych walut opartych o szyfrowanie kryptograficzne. Waluta ETH dla przykładu, osiągnęła imponujący wynik – ponad 14 000% zysku w 2017 roku.

Oczywiście sam wynik na kryptowalutach zachęcił rzeszę inwestorów do zgłębienia wiedzy dotyczącej idei blockchain oraz altcoinów, jednakże poza oczywistymi względami ekonomicznymi, należy również mieć na uwadze, że idea, która kryje się za tymi narzędziami znacznie przekracza chwilową modę na kryptowaluty. Blockchain Bitcoin zaprezentował światu ideę rozproszonego zbioru danych, która może być wykorzystana do wydobywania i przemieszczania wirtualnej waluty. Z kolei Ethereum, które jest tematem poniższego artykułu, zaproponowało tworzenie całej rzeszy zdecentralizowanych aplikacji opartych o Ethereum blockchain.

Ethereum – co to jest?

Ethereum jest platformą stworzoną w otwartym, zdecentralizowanym środowisku internetowym (open source), która została oparta na technologii łańcuchu bloków – blockchain. Dzięki stworzeniu tego typu platformy, programiści posiadają możliwość tworzenia oraz wdrażania nowych zdecentralizowanych programów i aplikacji peer-to-peer. Aplikacje stworzone w tym środowisku mają na celu obsługiwać tzw. inteligentne kontrakty, których idea zostanie przybliżona w dalszej części artykułu. Ethereum stworzył rosyjski programista Vitalik Buterin, który zaproponował je w 2013 roku. Tak jak w przypadku innych kryptowalut, tak i w przypadku Ether, inspiracją były rozwiązania zaproponowane przez Bitcoin. Z kolei oficjalne uruchomienie ETH blockchain nastąpiło w lipcu 2015 roku.

Ethereum a Ether

Wraz z popularyzacją innowacyjnych rozwiązań kryptowalutowych, przyjęło się określać naprzemiennie Ethereum i Ether, jako kryptowalutę stworzoną przez Buterina. Należy pamiętać, że te dwie nazwy dotyczą dwóch osobnych kwestii. Ethereum to sieć stworzona z myślą o zdecentralizowanych aplikacjach DApp. Z kolei mówiąc o kryptowalucie w kontekście tego środowiska, wówczas w grę wchodzi pojęcie Ether. Kryptowaluta ETH ma na celu zachęcać górników i deweloperów do utrzymywania sieci Ethereum bezpieczną i wydajną. Idea łańcucha bloków (blockchain) wymaga utrzymywania sieci przez ich użytkowników. W związku z powyższym Ether służy do dokonywania płatności za dokonywane transakcje, jak również usługi obliczeniowe w sieci Ethereum. Ether bowiem jest jej tokenem wartości.

FP Markets

Ether kryptowaluta, tak jak każda inna waluta, podlega prawom popytu i podaży, dzięki czemu można ją kupować i sprzedawać, a Ethereum price się zmienia w czasie, w zależności od tendencji uczestników rynku. Jednakże ETH nie jest nieograniczone, nie można go odtwarzać w nieskończoność. Aczkolwiek dokładna ilość Ether nie została określona. Wiadomo jednak, że w trakcie ICO (Initial Coin Offering), które jest kryptowalutowym odpowiednikiem debiutu giełdowego, inwestorzy otrzymali ponad 60 milionów ETH. Dodatkowo wiadomo, że 12 milionów ETH coin pozostało w rękach twórców, za pośrednictwem Ethereum Foundation, której główną misją jest utrzymanie sieci Ethereum oraz tworzenie nowych rozwiązań w zakresie szyfrowania kryptograficznego. Na chwilę obecną zostało wydobytych ponad 92 mln monet.

Ethereum kurs – historyczne ruchy na ETH

W 2017 roku czołowe kryptowaluty (z Bitcoin na czele), zaczęły znacząco zyskiwać na wartości, co mocno zainteresowało uczestników rynku. Nie inaczej było w przypadku ETH, które pod koniec 2016 roku plasowało się poniżej $10 za jedną monetę. Kolejny rok był spełnieniem marzeń dla spekulantów podążających za trendem na ETH. Pod koniec listopada zeszłego roku, ETH przebiło się przez opór, który wytworzył się w przeciągu wcześniejszych 5 miesięcy i ETH kurs znajdował się w okolicach $400. Wraz z przebiciem się przez ten opór utorował sobie drogę do nowych rekordów cenowych. W 2016 roku miał też miejsce hard fork, który rozdzielił sieć na Ether oraz Ethereum classic (ETC). Ethereum Classic kurs obecnie oscyluje w okolicach $42 za jedną monetę.

Ether rozpoczął 2018 rok istotną aprecjacją, najprawdopodobniej na wskutek działalności azjatyckich inwestorów, którzy zaczęli masowo nabywać tę kryptowalutę. Ruchy te doprowadziły walutę do rekordowych poziomów 1400 na instrumencie ETH USD. Przy założeniu obecnej wartości dolara amerykańskiego do polskiej złotówki, tworzy to wartość ponad 4700 na Ethereum PLN. Obserwując Ethereum notowania można zauważyć, że walor ten wykazuje spore właściwości techniczne, co dodatkowo budzi zaciekawienie tą kryptowalutą wśród spekulantów. Kurs Ethereum do USD wydaje się być dla nich ciekawy. Poniżej Ethereum kurs wykres od lipca 2017.

Ethereum - ETH - Ether
źródło: TradingView

ProgramistaProgramista radzi:

Czy wiesz, że platforma transakcyjna brokera umożliwia Ci zarówno grę na wzrosty, jak i spadki? Dzięki temu możesz prowadzić handel na Ethereum niezależnie od tego, czy idzie w górę czy w dół. Otwórz darmowy rachunek demo i sprawdź!


ETH – najważniejsze informacje o ETH

Ethereum funkcjonuje na podobnych zasadach jak Bitcoin, który ze swoim blockchain zainspirował twórcę ETH. Choć technologia jest wielce zbliżona, warto by zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim idea Bitcoin blockchain, to przede wszystkim łańcuch bloków, który został stworzony w celu przekazywania waluty peer-to-peer. Pierwotną i podstawową kwestią przy BTC jest zatem kryptowaluta. Z kolei w przypadku Ethereum, które funkcjonuje jako zdecentralizowana platforma, waluta jest jednym z jej elementów, który choć niezbędny, nie zrzuca pozostałych elementów z pantałyku. Stąd też często porównuje się Ethereum do pojazdu, zaś Ether do paliwa. Wprawdzie bez paliwa, pojazd nigdzie nikogo nie przewiezie, natomiast samo paliwo nie wyraża istoty sensu danego pojazdu.

Ethereum funkcjonuje na podstawie EVM (Ethereum Virtual Machine), które jest środowiskiem złożonym z węzłów do tworzenia inteligentnych kontraktów. Każdy zainteresowany może tworzyć programy w tej sieci. Z kolei technologia blockchain pozwala na rozwój już stworzonych w tym środowisku aplikacji. Każdy z węzłów posiada identyczne instrukcje oraz potrafi przetwarzać najróżniejsze języki programowania – bez względu na to, czy bazują na języku C, Java, Go, czy może Python. Jednocześnie stawiając na względy bezpieczeństwa, EVM całkowicie zostało odseparowane od pozostałych procesów maszyny posiadającej uruchomiony węzeł. Z kolei wspomniane wcześniej inteligentne kontrakty są skryptami, aplikacjami, jak również cyfrowymi umowami, które zapisywane są w łańcuchu bloków Ethereum. Dzięki temu, że bazują one na blockchain, są całkowicie wolne od ingerencji osób trzecich, więc jest pewność że funkcjonują zgodnie z założeniami programisty.

Funkcjonalność Ethereum

Ethereum jest platformą stworzoną z myślą o tworzeniu zdecentralizowanych aplikacji, dzięki czemu też możliwe jest tworzenie innych kryptowalut na platformie Ethereum. W pierwszej chwili może wydawać się nieco dziwnym, żeby platforma posiadająca własną kryptowalutę, pomagała innym programistom tworzyć swoje własne altcoiny. Należy jednak uwzględnić fakt, że każdorazowe wykorzystanie tego typu platformy do tworzenia innych walut na bazie Ethereum blockchain, podnosi prestiż samej platformy i zachęca zarówno potencjalnych inwestorów do inwestowania w Ether, jak też i deweloperów do tworzenia nowych DApp.

Ze względu na fakt, że blockchain wprowadził całkowitą decentralizację, Ethereum umożliwia tworzenie nowych możliwości z wykorzystaniem idei łańcucha bloków. Wszystkie usługi, które obecnie są scentralizowane mogą zostać zdecentralizowane w przyszłości, dzięki wykorzystaniu omawianego Ethereum. Dodatkowo Ethereum umożliwia tworzenie tzw. DAO (Decentralized Autonomous Organization), czyli zdecentralizowanych autonomicznych organizacji. Są to wyodrębnione organizacje, które nie posiadają jednego lidera. Tego typu organizacja jest kierowana na zasadzie programowania kodu, powstałego na zbiorze inteligentnych kontraktów, napisanych na łańcuchu bloków Ethereum. Celem kodu jest zastąpienie reguł oraz struktur tradycyjnej organizacji, wyeliminowania potrzeby ludzi, jak również scentralizowanej kontroli. Z kolei właścicielem DAO może być każdy, kto kupuje tokeny. Tokeny w tym wypadku pełnią funkcję akcji, które dają ludziom prawo głosu w danej organizacji.

Ethereum mining

W tym miejscu wielu czytelników mogłoby zapytać: „Gdzie kupić Ethereum?”. Do nabycia Ether nadaje się giełda kryptowalut, taka jak np. Bitbay, Kraken, czy Bitfinex. W zależności od zapotrzebowania oraz handlu na danym rynku, można odnaleźć najbardziej odpowiadającą giełdę. Każda kryptowalutowa giełda Ethereum posiada, jako bardzo płynny i istotny instrument do handlu. Wynika to z faktu, że zgodnie z coinmarketcap Ethereum jest obecnie drugą największą kryptowalutą na świecie. Pierwszą jest legendarny już Bitcoin. Nabywanie Ether na giełdzie jest oczywiście jedynie jednym ze sposobów, w jaki można go nabyć. Kolejny sposób jest znany wszystkim osobom, które już wcześniej miały okazję zetknąć się z ideą kryptowalut.

Jak w przypadku wielu kryptowalut, Ether można uzyskać skupiając się na jego uzyskaniu przez tzw. kopanie Ethereum – z ang. Ethereum mining. W tym celu należy pobrać i zainstalować odpowiedni miner na swoim sprzęcie. Etherum jest wydobywane za pomocą metody Proof-of-Work. Ze względu na fakt, że prędkość wydobywania ETH przy tej metodzie jest bardzo mocno uzależniona od wydajności pamięci karty graficznej, nie ma praktycznie sensu wydobywać go na procesorze CPU. Obecnie trwają testy nad wprowadzeniem algorytmu Casper, który bazuje na metodzie Proof-of-Stake. Różnica polega na tym, że przy Proof Of Stake, koparka Ethereum może zostać schowana do przysłowiowej „szafy”, gdyż metoda ta nie opiera się na kopiących kryptowaluty, tylko na tych, którzy je w portfelu posiadają. Bez wchodzenia w szczegóły techniczne, metoda Proof of stake powoduje, że członkowie sieci stają się górnikami odpowiedzialnymi za powstawanie nowych łańcuchów blokowych, co wprowadza rewolucję w dotychczasowo stosowanych rozwiązaniach.

Ethereum wallet

Jak każda kryptowaluta, tak też i ETH posiada własny portfel, na którym można przetrzymywać środki zgromadzone w kryptowalucie Ether. Sam portfel Ethereum jest także bramą do zdecentralizowanych aplikacji w blockchain Ethereum, których należy pamiętać jest całe multum. ETH wallet nie tylko pozwala na przechowywanie i zabezpieczenie Ether i innych zasobów stworzonych na Ethereum, ale także na tworzenie, wdrażanie, jak również korzystanie z inteligentnych kontraktów w tej sieci. Samo Ethereum jest wspierane przez czołowe portfele sprzętowe, takie jak Trezor, Ledger oraz Keepkey.

Kryptowaluty Ethereum (podsumowanie)

Ze względu na kluczowe znaczenie Ethereum na rynku kryptowalut, wydaje się całkowicie normalne porównywanie ETH z chociażby BTC lub Ripple. Jedno i drugie bazuje na technologii blockchain, która zakłada tworzenie się bloku łańcuchów jeden po drugim. Są to z pewnością rewolucyjne narzędzia, jednakże należy przypomnieć, że Bitcoin blockchain posiada w swojej ofercie tylko jedną aplikację – dotyczącą kryptowaluty. Z kolei Ethereum służy wszystkim użytkownikom, będąc platformą do uruchamiania dowolnej liczby zdecentralizowanych aplikacji. To też czyni ją siecią o praktycznie nieograniczonych możliwościach.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Programista
Specjalista w zakresie funkcjonowania platform transakcyjnych i oprogramowania tradingowego. Pasjonat rynków finansowych i ich aktywny uczestnik. Zwolennik statystycznego podejścia do rynków, z wyłączeniem ludzkiej ingerencji, dzięki algorytmizacji i automatyzacji procesu transakcyjnego. Autor wielu systemów Expert Advisor, dedykowanych głównie dla scalperów i day-traderów.