Długoterminowa analiza cen miedzi

analiza rynku miedzi
Źródło: Admiral Markets MT5, COPPER wykres D1 od 29 czerwca 2018 do 12 września 2019. Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.
J2T Trade

Jednym z najważniejszych surowców na świecie, będącym jednocześnie kluczowym barometrem kondycji gospodarki, a zwłaszcza jej produkcyjnej części jest miedź.

Kursów tego metalu często używa się do określenia globalnej tendencji gospodarczej, jeżeli chodzi zarówno o wzrosty, jak i spadki. Miedź jest, bowiem metalem obecnym w niemalże wszystkich kluczowych gałęziach przemysłu. Jest bardzo istotnym komponentem wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych, jak również samochodów czy elementów konstrukcyjnych budynków. Tym samym kierunek wytyczony przez ceny miedzi jest globalnym prognostykiem świadczącym o średnio i długoterminowym zapotrzebowaniu przemysłu na surowiec, w celu realizacji nowych zamówień. Spadki ceny miedzi oznaczają brak nowych kontraktów, natomiast wzrosty przeciwnie, widniejące na horyzoncie kolejne i kolejne zamówienia.

Szczególnie warto mieć na uwadze, że w przeciwieństwie do srebra i złota, miedź nie jest bezpośrednio skorelowana z ryzykiem towarzyszącym tradycyjnym inwestycjom w papiery wartościowe lub instrumenty skarbowe.

analiza miedzi
Źródło: Admiral Markets MT5, COPPER wykres W1 od 22 września 2011 do 12 września 2019. Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.

Analizując długoterminowe trendy widać wyraźnie, jak szybko osłabia się kurs miedzi, począwszy od stycznia 2018 roku. Oczywiście kluczowym czynnikiem determinującym te spadki jest konflikt na linii Chiny-USA, oznaczający globalne spowolnienie i trudności w realizacji kolejnych zamówień produkcyjnych, jak również załamujący dotychczasowe łańcuchy dostaw w branży motoryzacyjnej, z uwagi na ograniczenia celne.

FP Markets

Patrząc na wykres tygodniowy widzimy, że w chwili obecnej miedź odbiła się od dołków wytyczonych pierwotnie w grudniu 2016 roku, a następnie potwierdzonych w maju 2017 roku. Przechodząc na nieco niższe interwały, bardzo wyraźnie widoczna jest korelacja z indeksem s&p 500 i odbicie się od wspomnianych powyżej poziomów wsparcia, na chwilowe fali pozytywnych informacji docierających na rynek z gabinetów prezydentów Chin i Stanów Zjednoczonych. Mimo, że tradycyjnie instrumenty tenis są skorelowane przebicie się indeksu S&P 500 na nowe szczyty z pewnością pociągnie za sobą również wzrost cen miedzi.

analiza rynku miedzi
Źródło: Admiral Markets MT5, COPPER wykres D1 od 29 czerwca 2018 do 12 września 2019. Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.

Analizując wykres D1 pierwszym poziomem take profit, powinien być pułap około 274 USD, kolejny to już około 283 USD. Potencjał wzrostowy jest, więc bardzo silny, natomiast do jego realizacji wymagane byłoby przełamanie linii trendu spadkowego, w którym znajdujemy się od grudnia 2017 roku, co widać na załączonym wykresie W1.

Drugi scenariusz zakładający spadki, oznaczałby wzrosty jedynie do pierwszego take profit a następnie podążanie za trendem spadkowym i ponowną korektę, której celem byłyby dopiero co spenetrowany dołki. Na tak silnie trendującym rynku, nasyconym przytłaczająca ilością szumu informacyjnego, trudno oczekiwać regularnej konsolidacji. Dodatkowo patrząc na historyczny wykres miedzi, takowa forma akcji cenowej praktycznie nie występuje na dużych interwałach czasowych.

Jan Kotowski

Sprawdź możliwości handlu u wielokrotnie nagradzanego brokera. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Powyższa treść ma wyłącznie charakter informacyjny i prezentują opinie własne autorów. Treść ta sporządzona została rzetelnie, z należytą starannością i nie stanowią podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych, porady inwestycyjnej ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715). Portal www.tradersarea.pl oraz dostawca treści nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie transakcje, szkody, poniesione wydatki oraz utracone korzyści powstałe w związku z decyzjami inwestycyjnymi podejmowanymi w oparciu o udostępnione na stronie www.tradersarea.pl treści.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jan Kotowski
Zastępca dyrektora polskiego oddziału Admiral Markets. Pasjonat rynków finansowych i trader indywidualny z ponad 10 letnim doświadczeniem. Swoją przygodę z rynkami rozpoczął już w liceum od popularnej, internetowej gry giełdowej. Pierwsze sukcesy zachęciły go do dalszego zgłębienia tematu wirtualnego obrotu giełdowego. Już w trakcie zdobywania wykształcenia kierunkowego, profesjonalnie związał się z sektorem finansowym w 2010 roku. Zdobywał doświadczenie zawodowe po obu stronach rynku, pracując w dealing roomach i departamentach ekonomicznych największych spółek Skarbu Państwa, państwowych i międzynarodowych banków oraz w propriatry trading’u. Zafascynowany rzeczywistą mechaniką rynków i spojrzeniem/analizą badającą przede wszystkim order flow (z j.ang. strumień zleceń).