Co determinuje sukces w handlu na CFD?

J2T Trade

Jak odnieść sukces w handlu? To pytanie zadaje sobie każdy uczestnik rynków finansowych, który tego sukcesu jeszcze nie odniósł. Podobnie jest z inwestorami handlującymi kontraktami CFD. Niektórzy uważają, że handel kontraktami CFD opartymi o indeksy jest o wiele łatwiejszy od przykładowo handlu na rynku Forex. Czy tak jest faktycznie? Ciężko powiedzieć i nie będziemy tego przesądzać. W tym artykule postaramy się wskazać jakie są najważniejsze kwestie, które przesądzają, przynajmniej teoretycznie, o sukcesie w handlu kontraktami CFD. Kwestie te są jednak dość uniwersalne, a to oznacza, że z powodzeniem możesz przełożyć je na inne rynki – rynek walutowy, akcje giełdowe, kontrakty futures, opcje, rynek towarowy i każdy inny rodzaj rynku i instrumentów finansowych.

Wszystko sprowadza się do z ustalenia odpowiednich zasad i trzymania się ich. Nie możesz pozwolić na to, aby rynek Cię zaskoczył. Musisz być przygotowany na każdą ewentualność. Musisz mieć plan na zamknięcie pozycji jeszcze zanim ją otworzysz, zarówno w przypadku kiedy sytuacja toczy się po naszej myśli czy wręcz przeciwnie. Niektórym wydaje się, że otwarcie zyskownej pozycji to końcowy sukces, a wcale tak nie jest. Trzeba wiedzieć kiedy wyjść z pozycji, tak aby możliwie zmaksymalizować swoje zyski – nie jest to niestety takie łatwe jakby mogło się wydawać – łatwo można „przestrzelić” moment wyjścia z pozycji i próbując uratować zyski, stracić dużą część, a nawet wszystko z tego, co pojawiło się już na saldzie operacyjnym naszego rachunku. Umiejętność wyjścia z pozycji jest ważniejsza nawet od umiejętności jej zajęcia. A więc – zasady i plany. Przede wszystkim.

Strategia inwestycyjna

Strategia inwestycyjna, czyli wszystko co dotyczy Twojego tradingu. Utworzenie własnej strategii inwestycyjnej kosztuje wiele pracy, czasu i wymaga potężnego doświadczenia i ogromnej wiedzy. Na podstawie historii Twojej styczności z rynkami finansowymi musisz wybrać grupę instrumentów, na których będziesz handlować, musisz także ustalić na jakich interwałach czasowych będziesz operował. Niskie interwały czasowe są odpowiednie dla strategii krótkoterminowych – przeznaczonych dla osób, które mogą poświęcić wiele czasu na trading. Wyższe przedziały czasowe wykorzystują osoby handlujące w średnim oraz długim terminie. Inwestorzy średnio i długoterminowi dzielą się na dwie grupy – pierwsza grupa to ta, która dobrowolnie wybrała taki sposób handlu, a druga grupa to inwestorzy, którzy w związku z innymi obowiązkami nie mają wystarczająco dużo czasu na handel krótkoterminowy, który zajmuje nawet kilka do kilkunastu godzin dziennie. Kiedy już ustalisz instrumenty i przedziały czasowe musisz wybrać godziny, w których będziesz handlował. Niektórzy preferują handel rano, inni czekają aż do pracy zgłoszą się amerykanie, czyli do komputerów siadają dopiero około godziny 15. Jeszcze inni inwestorzy, Ci mający dużo czasu na trading często handlują przez całą sesję. Czyli w jakich godzinach? To zależy od instrumentu. Ci handlujący na FTSE grają w godzinach handlu giełdy londyńskiej, Ci operujący na NYSE, Nasdaq grają w czasie otwarcia rynku amerykańskiego, a Ci preferujący CFD na polskie akcje i WIG20 grają w czasie otwarcia naszego parkietu. Podsumowując – Twoja strategia inwestycyjna to instrumenty, na których będziesz grał, interwały czasowe oraz godziny handlu. Ale czy to wszystko? Absolutnie nie! Poza tym musisz jeszcze wybrać narzędzia, na podstawie których będziesz zawierał swoje transakcje. Price action, Ichimoku, średnie kroczące, wskaźniki i oscylatory – MACD, RSI, Stochastic, a może coś innego? To Twoja decyzja, ważne abyś doskonale rozumiał swoja strategię i sprawdził ją zanim wykorzystasz na rynku rzeczywistym.

System transakcyjny

Bardziej konkretna część Twojego planu to system transakcyjny. Kiedy już ustaliłeś wszystkie parametry swojej strategii inwestycyjnej i wybrałeś narzędzia, które chcesz wykorzystać do swojego handlu musisz ustalić jak dokładnie będziesz podejmował swoje decyzje inwestycyjne. Mowa tutaj o momentach wejścia w pozycję, wyjścia z niej oraz jej prowadzeniu, ustaleniu jej wielkości i innych czynnikach. Zaczniemy jednak od otwarcia i zamknięcia pozycji. Na podstawie jakich sygnałów będziesz otwierał i zamykał pozycje? Decyzja ta jest oczywiście ściśle związana z narzędziami jakie wykorzystujesz w handlu. Czy będą to pin bary na wykresie godzinowym, a może jednak przecięcie poziomów 30 i 70 na Relative Strength Index? Niestety nie ma złotego środka, nie ma jednego rozwiązania zapewniającego wieczne zyski – istnieje jednak możliwość stworzenia systemu inwestycyjnego, który przez jakiś czas da Ci przewagę nad rynkiem, choćby niewielka, która ze statystycznego punktu widzenia przynosić Ci będzie regularne zyski. To właśnie jest podstawą sukcesu w handlu na CFD. Stworzenie systemu inwestycyjnego, który da Ci przewagę nad rynkiem. Niestety nie jest to takie łatwe jak się wydaje i być takie nie może. Kontrakty CFD to gra o sumie zerowej – ktoś musi przegrać, żeby ktoś mógł wygrać, a to oznacza, że druga strona transakcji będzie starała się objąć przewagę nad Tobą. Nie powinieneś się jednak przejmować. Po prostu buduj swoją strategię i na jej podstawie określ swój system inwestycyjny. Pamiętaj o tym, że kiedy Twoja strategia przestanie działać musisz dość szybko ją odrzucić, a przynajmniej wstrzymać jej wykorzystanie i wrócić do fazy planowania – w innym przypadku stracisz wszystko to, co dzięki nie zyskałeś, a w ten sposób wpadniesz w błędne koło zysków i strat, które przyniosą zyski jedynie brokerowi, któremu będziesz generował prowizję, samemu tracąc jedynie swój czas. Sukces w handlu CFD nie jest więc czymś danym raz na zawsze – możesz odnosić sukcesy przez jakiś czas, ale w pewnym momencie Twoja hossa się skończy i będziesz musiał powrócić do kolejnych prób stworzenia zyskownego systemu.

FP Markets

Zarządzanie pozycją

Otwarcie i zamknięcie pozycji to jednak nie wszystko. Ważne jest także w jaki sposób będziesz zajmował się otwarta pozycją – i nie chodzi tutaj o jej zamykanie. Jedna rzecz jest pewna i nigdy się nie zmienia – raz ustawionego stop loss’a nigdy nie przestawia się w kierunku przeciwnym do zajętej transakcji. Dlaczego? Nie możemy pozwolić na wygenerowanie straty z transakcji, która przekroczy pierwotne założenie. Jeżeli będziesz przestawiał stop loss’y licząc na to, że sytuacja się odwróci i „jeszcze się odegrasz”, możesz odpuścić sobie jakiekolwiek planowanie jakichkolwiek transakcji – lepiej przekaż swoje pieniądze na jakąś organizacje charytatywną, i tak je tracisz, a w ten sposób zrobisz chociaż coś dobrego. Jeśli nie masz zamiaru rozstawać się ze swoimi pieniędzmi, nigdy nie pozwalaj na przekroczenie ustalonych w strategii strat. Zlecenia stop loss możesz jednak przestawiać w kierunku zgodnym z zajętą pozycją, tak aby zabezpieczyć część zysków z wciąż otwartego zlecenia i zachować je w razie odwrócenia się pozytywnego dla nas trendu. Trzeba jednak wiedzieć, w jaki sposób zlecenie stop loss przestawiać – na podstawie kolejnych poziomów wsparcia i oporu, pivot points, a może poziomów Fibonacciego? O tym musisz również zdecydować na podstawie własnych doświadczeń. Możesz także przestawiać zlecenie stop loss automatycznie, za pomocą kroczącego stop loss, zwanego także trailing stopem. Zlecenie to będzie podążać za Twoja pozycją w określonej odległości, jednak nie będzie cofać się w przypadku odwrócenia trendu. Pamiętaj jednak, że ruchome stop loss’y na platformie MT4 działają tylko jeśli Twoja platforma jest włączona lub gdy masz wykupiony serwer VPS, w innym przypadku trailing stop zamieni się w zwykłego stop loss’a. Warto sprawdzić ta opcję na platformie transakcyjnej, którą stosujesz, gdyż są platformy, gdzie trailing stop działa z pozycji serwera i wtedy nie ma konieczności zostawiania włączonej platformy. To jednak nie wszystko. Musisz także zdecydować o tym, czy domyślne miejsce zamknięcia pozycji będzie stałe czy ruchome. Niektórzy inwestorzy preferują sztywny take profit ustawiony w odległości wielokrotności odległości domyślnego zlecenia stop loss od miejsca otwarcia zlecenia. Inni inwestorzy handlują zgodnie z filozofią, że trendy trzeba wykorzystywać maksymalnie, dlatego ich zlecenia zamykające zyskowne pozycje są ustawiane w oparciu o wnioski płynące z analizy bądź nie są ustawiane wcale, a pozycja zamykana jest za pomocą kroczącego stop loss’a bądź na podstawie odpowiednich sygnałów transakcyjnych.

Zarządzanie kapitałem

Ostatnia bardzo istotna kwestia to zarządzanie kapitałem. O co tu chodzi? O mierzenie sił na zamiary, czyli otwierania transakcji, na które jest nas stać. Wcale nie chodzi o to, aby otwierać transakcje tak duże jak pozwala na to wymagany depozyt zabezpieczający. Otwierając tak dużą transakcję już niewielkie wahnięcie pozycji doprowadzi do tego, że historia Twojego rachunku zostanie zakończona na stop out. Podstawowa strategia przewiduje, że w jednym zleceniu nie należy ryzykować więcej niż 2% kapitału. To oznacza, że posiadając kapitał rzędu 10 tysięcy złotych, Twoja pozycja powinna być dobrana w taki sposób, abyś w przypadku aktywowania zlecenia stop loss stracił jedynie 200 złotych. Jeżeli oznacza to konieczność ustawienia bardzo wąskiego stop loss’a, musisz zrezygnować z otwarcia tej transakcji lub znaleźć brokera, który umożliwi Ci otwarcie mniejszej transakcji na tym instrumencie – specyfikacje kontraktów CFD bardzo różnią się w zależności od brokera. Istnieje także wiele innych sposobów zarządzania kapitałem, o których możesz przeczytać w tym dziale.

Podsumujmy to

Handel kontraktami CFD wymaga poważnego przygotowania. Nie wystarczy otwarcie rachunku rzeczywistego i zawarcie transakcji. W tradingu od samego tradingu ważniejsze jest przygotowanie do niego – nie istnieje droga na skróty. Aby osiągnąć sukces na tym rynku musisz stworzyć własną strategię inwestycyjną, styl inwestycyjny oraz zaplanować w jaki sposób zarządzać będziesz pozycją i kapitałem. Plany to jedno, wykonanie to drugie. Zanim pojawisz się wraz ze swoim arsenałem na rynku musisz przetestować swoja strategię. Jej składniki prawdopodobnie już testowałeś – w końcu musiałeś wybrać je na podstawie tego, co rynek już Cię nauczył. Ważne jest jednak żeby wiedzieć jak składniki działają razem. Dlatego też musisz przetestować kompletną strategię na rachunku demonstracyjnym – najlepiej na podstawie bieżących notowań jak i za pomocą back testów, czyli automatycznych testów na bazie notowań historycznych. Jeżeli testy te dają zadowalające wyniki, wówczas możesz przenieść się na rynek rzeczywisty i zainwestować swoje pieniądze. Pytanie tylko jak duże pieniądze i jakie wyniki to wyniki zadowalające. Kwestia inwestowanych funduszy jest dość jasna – nie inwestuj więcej niż możesz stracić – nawet jeżeli udało Ci się stworzyć strategię, która daje bardzo dobrą stopę zwrotu, musisz pamiętać o tym, że rynek kontraktów CFD jest bardzo ryzykowny. Zadowalający wynik to z kolei taki, który wskazuje na Twoją przewagę nad rynkiem – nie musi być ona duża, ale musi być statystycznie istotna.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Psycholog Tradingu
Wybitny znawca ludzkich zachowań i ich wpływu na rynkowy proces decyzyjny. Wyznaje zasadę „Żyjesz jak grasz, grasz jak żyjesz”, która przywiązuję dużą wagę do wzajemnych powiązań tradingu z codziennym życiem. Zwolennik rozwoju osobistego i samodoskonalenia poprzez doznania rynkowe, pozwalające traderowi odkryć samego siebie i stopniowo eliminować popełniane błędy.