Profesjonalny Trader – Anton Kreil

Anton Kreil
J2T Trade

Anton Kreil w trakcie swojej kariery pracował w trading room’ach największych banków inwestycyjnych świata, takich jak Goldman Sachs, Lehman Brothers czy JP Morgan. Szerszej publiczności dał się poznać w programie „Million Dollar Traders” produkcji BBC, jako manager grupy uczestników, chcących zostać profesjonalnymi traderami.

Obecnie, Anton Kreil pełni funkcję dyrektora zarządzającego w Institute of Trading and Portfolio Management. Jak wygląda życie i praca jednego z najlepszych traderów na świecie? Jakimi cechami charakteryzuje się Anton Kreil i co pomogło mu wspiąć się na szczyt kariery tradera w tak krótkich czasie?

Kim jest Anton Kreil?

Anton Kreil
źródło: instutrade.com

Zacznijmy od przybliżenia sylwetki tego znanego tradera. Dorastał w Liverpoolu w Wielkiej Brytanii w rodzinie bez ojca. To prawdopodobnie jego sytuacja rodzinna i wrodzona ambicja spowodowały, że tradingiem na rynkach finansowych zajął się bardzo wcześnie, mając zaledwie 16 lat. Był rok 1994, kiedy oglądając filmy dokumentalne poświęcone tradingowi, zafascynowała go wizja kariery w londyńskim City i możliwość zarobienie dużych ilości pieniędzy w krótkim czasie. Wierzył we własne siły i był przekonany, że jest w stanie zarobić na rynkach pieniądze.

Nie zwlekając długo, otworzył swój pierwszy rachunek maklerski u jednego z brokerów w północnej Anglii. W tamtym okresie możliwości wykorzystania dźwigni finansowej i lewarowania swojej pozycji rynkowej praktycznie nie istniały, a wszelkie pozycje na rynku musiały znajdować pełne pokrycie w gotówce na rachunku inwestycyjnym. Nieco innymi regułami charakteryzował się rynek ofert pierwotnych IPO, gdzie zapisu na akcje debiutującej spółki można było dokonać nie dysponując żadną gotówką. Jak to możliwe?

FP Markets

Zapisując się na akcje spółki, która wchodziła na giełdę obowiązywało rozliczenie T+3 tj. środki wymagane na pokrycie tej emisji wymagane były dopiero trzeciego dnia po realizacji transakcji. Biorąc pod uwagę, iż aby tego dokonać, należało wysłać czek do swojego brokera, Anton Kreil był w stanie zapisać się na akcje w IPO rano, aby już po lunchu sprzedać swój zapis z zyskiem sięgającym 50-100%, zanim jeszcze zapis ten stał się wymagany u brokera.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=stiDcBLXuRY&rel=0]

Spekulację na rynkach finansowych kontynuował w okresie swoich studiów, w latach 1997-2000. Był to okres bańki internetowej w Stanach Zjednoczonych, kursy akcji spółek technologicznych osiągały niespotykane wcześniej poziomy cenowe. W okresie od stycznia 1997 roku do szczytu hossy w marcu 2000 roku, cały indeks spółek technologicznych NASDAQ Composite wzrósł z poziomu 1300 punktów do ponad 5000 punktów. Były jednak spółki, które wzrosły znacznie mocniej, a ich zwyżki sięgały tysięcy procent.

Dobrym przykładem może być tu spółka Amazon, która w tym okresie poszybowała w górę z poziomu około 1.5 USD do ponad 110 USD! Oznacza to, że inwestor, który na początku hossy zainwestowałby w akcje Amazon kwotę 10 000 dolarów, w szczycie hossy posiadałbym majątek o wartości ponad 723 000 USD. Tak spektakularne wzrosty na giełdzie w Nowym Jorku i rynku NASDAQ, Anton Kreil potrafił znakomicie wykorzystać, szczególnie w odniesieniu do pierwotnych ofert IPO i jego strategii szybkiego wchodzenia i wychodzenia z rynku. Składanie zleceń w ówczesnych czasach było o tyle utrudnione, iż realizowało się je głównie przez telefon, dysponując opóźnionym lub całkowitym brakiem notowań instrumentów finansowych.

Anton Kreil i Kariera w Goldman Sachs

To właśnie to doświadczenie zaprowadziło Antona Kreila do pracy w bankowości inwestycyjnej w Goldman Sachs i otworzyło mu furtkę do pracy w najlepszych trading room’ach na świecie. W trakcie jednej z prezentacji Goldman Sachs na uniwersytecie w Manchesterze, na którym Kreil studiował, przedstawił on swoją strategię inwestycyjną, zaprezentował osiągnięte wyniki transakcyjne (track record) i stosunek zysku do ryzyka.

Wyniki spotkały się z tak dużym uznaniem pracownika Goldman Sachs, że już następnego dnia Anton Kreil odbył rozmowę telefoniczną z szefem działu tradingu i został poproszony o przesłanie swoich wyników inwestycyjnych. W kolejnym tygodniu został zaproszony na rozmowę o pracę i Goldman Sachs zaoferował mu posadę.

Rozpoczął od oficjalnego, kilkumiesięcznego kursu wprowadzającego dla nowych pracowników Goldman Sachs w biurze w Nowym Jorku. Oprócz praktycznego zastosowania wiedzy finansowej wyniesionej w trakcie studiów, poznał kulturę korporacyjną firmy i ludzi, z którymi współpracował. Praca w bankowości inwestycyjnej pokazała Kreilowi trading z innej perspektywy.

Przez okres swojej czteroletniej kariery w banku zdobył doświadczenie, którego nie byłby w stanie uzyskać inwestując samodzielnie. Rozpoczął od spekulacji na rachunek banku kwotą 10 milionów USD, brał również udział w pierwszych publicznych ofertach IPO, emisjach z prawem poboru i pozyskiwaniem kapitału dla firm, czy sprzedażą znacznych pakietów akcji będących w posiadaniu funduszy inwestycyjnych, emerytalnych i towarzystw ubezpieczeniowych. Miał okazję na własnej skórze doświadczyć wydarzeń, które wstrząsnęły rynkami finansowymi – jak zamachy terrorystyczne z 11 września 2001 roku, recesja z 2002 roku, czy znaczne odbicie rynków akcji z lat 2003-2004.

Praca w bankowości inwestycyjnej dawała możliwość zobaczenia, jak funkcjonują największe instytucje finansowe świata „od kuchni”, jednak wiązała się ze znacznym obciążeniem psychicznym i fizycznym. Mimo, iż rynki otwierały się o godzinie 9:00, Kreil rozpoczynał dzień od pobudki o 5:00 i spędzał na rynkach praktycznie cały dzień, aż do zamknięcia sesji amerykańskiej o godzinie 22:00. Zdarzały się czasem sytuacje, kiedy w trakcie trwania sesji azjatyckiej np. o 3:00 w nocy czasu londyńskiego trzeba było zrealizować transakcję albo kiedy po zakończeniu handlu w Nowym Jorku należało zabrać dużych klientów na kolację i opowiedzieć o szczegółach swojego traderskiego fachu.

Na pewno nie sprzyjało to zdrowemu podziałowi life-work balance i prowadziło do wypalenia zawodowego. Temu wypaleniu Kreil uległ po ponad 7 latach pracy w bankowości inwestycyjnej, kiedy to postanowił dać sobie chwilę wytchnienia, odpocząć i nabrać zdrowego dystansu do swojej pracy. Sprzedał swoją nieruchomość w Londynie i z walizką w ręką ruszył w świat, podróżując przez prawie 14 miesięcy.


Trading CoachTrading Coach radzi:

Anton Kreil nie od razu handlował na rachunek banku 10 milionami dolarów – on też uczył się handlu 'na sucho’. Wykorzystaj wszystkie zaledy rachunku demo i wejdź w świat rynków finansowych po odpowiednim treningu i z niezbędnym doświadczeniem. Zarejestruj bezpłatne demo i rozpocznij przygodę z rynkami finansowymi.


Million Dollar Traders

Spędzając czas na jednej z brazylijskich plaż otrzymał telefon od swojego byłego współpracownika z banku Goldman Sachs – Lexa van Dama – który przedstawił mu swój pomysł na program telewizyjny i zaproponował Kreilowi udział. Bez większego namysłu Anton Kreil propozycję tę przyjął i tak został on częścią programu „Million Dollar Traders”.

Koncepcja programu była prosta i opierała się na pomyśle Richarda Dennisa z lat 80′ ubiegłego stulecia – Turtle Traders. W programie udział wzięło 8 uczestników chcących zostać profesjonalnymi traderami. Po przejściu odpowiedniego szkolenia otrzymali oni w zarządzanie kwotę 1 miliona USD prywatnych pieniędzy, które na ten cel wyłożył Lex van Dam. Zadaniem Antona Kreila była zaś czuwanie nad rozwojem traderów i realizowanymi przez nich transakcjami.

Założeniem programu „Million Dollar Traders” było udowodnienie, że w założeniu każdy może zostać profesjonalnym traderem, pod warunkiem otrzymania odpowiedniego przeszkolenia, wpojenia fundamentalnych zasad tradingu oraz chęci do pracy i rozwoju. Program miał pokazać, że nikt nie rodzi się traderem i właściwie każdy z nas może nim zostać, pod warunkiem, że otrzyma odpowiednią edukację i będzie ciężko pracować nad sobą, swoją konsekwencją i eliminacją popełnianych błędów.

Ponadto „Million Dollar Traders” miało pokazać, że mimo braku konkretnych uwarunkowań do zostania traderem, niewiele osób jest na tyle silnych, aby sprostać trudowi tego zawodu i w konsekwencji niewielu osobom się to udaje. Praca ta jest bowiem niezwykle wyczerpująca fizycznie, jak i psychicznie. Każdego dnia trader spędza wiele godzin przez komputerem analizując aktualną sytuację rynkową i wyszukując potencjalne aktywa inwestycyjne.

Sam proces transakcyjny wydawać może się niezwykle prosty, gdyż wystarczy wcisnąć jeden przycisk, aby kupić, drugi żeby sprzedać. Jednakże są to tylko pozory, gdyż każda transakcja wiąże się z ogromnym obciążeniem psychicznym i towarzyszącym temu stresem. W momencie, gdy ryzyko na transakcji sięga kilkudziesięciu czy nawet kilkuset tysięcy dolarów, należy wykazać się niezwykłą odpornością na stres, aby w takich okolicznościach podejmować racjonalne decyzje. Szczególnie, kiedy założony przez tradera scenariusz nie realizuje się i trzeba wyjść z rynku ze stratą.

Institute of Trading and Portfolio Management

Udział w programie „Million Dollar Traders” przyniósł Kreilowi ogromną popularność wśród inwestorów detalicznych, którzy wprost zasypywali go swoimi mailami i pytaniami odnośnie tradingu. Aby móc normalnie funkcjonować i handlować na własny rachunek, na ponad rok Kreil zaszył się na przedmieściach Londynu, z dala od swoich nowych fanów i wszystkich aspektów ciemnej strony zdobytej popularności. Jednak handel z domu nie był tym, czego Anton Kreil szukał.

Doszedł do wniosku, że warto przenieść swoje doświadczenia zdobyte w pracy w bankowości inwestycyjnej oraz udziale w programie „Million Dollar Traders” i uczyć innych tradingu. Stworzył kurs edukacyjny, przelewając wszystkie swoje przemyślenia na papier, jednocześnie dostosowując go do poziomu wiedzy początkującego inwestora i ruszył w 10-tygodniowy tour po Wielkiej Brytanii, rozpoczynając od Glasgow, a na Londynie kończąc.

Doświadczenia zebrane w trakcie pierwszych spotkań z uczestnikami kursu posłużyły do lepszego zrozumienia potrzeb osób, które dopiero wkraczają na drogę do profesjonalnego tradingu. Wiedza i doświadczenia Antona Kreila, w połączeniu z charyzmą i popularnością, którą przeniósł mu udział w programie „Million Dollar Traders”, nie mogły zakończyć się inaczej, niż ogromnym sukcesem prowadzonych szkoleń i kursów. Tak w dużym skrócie narodził się Institute of Trading and Portfolio Management – projekt, który aktualnie liczy ponad 80 traderów. Nie są to profesjonalni traderzy z banków inwestycyjnych i trading desk’ów, a normalni ludzie, dla których trading jest źródłem dodatkowego dochodu – mają swoje prace, niektórzy z nich jeszcze studiują.

Celem priorytetowym instytutu jest zarabianie pieniędzy przez całą społeczność, niezależnie od wyników jednostkowych każdego z traderów indywidualnie. Na przestrzeni dwóch lat od powstania instytutu, nie było nawet jednego miesiąca, kiedy cała społeczność traderów skupiona wokół instytutu Kreila była poniżej kreski.

[youtube https://youtu.be/KILZo7AQnWw]

Wiedza przekazywana przez Antona Kreila w ramach Institute of Trading and Portfolio Management procentuje na wiele sposobów. Uczestnicy kursów otrzymują bezcenną wiedzę od praktyka rynkowego z kilkunastoletnim doświadczeniem i uczą się tradingu.

Zdobytą wiedzę i doświadczenie mogą wykorzystać handlując na własny rachunek, ale również otrzymać środki na handel od instytutu lub od zewnętrznych inwestorów. Aby, jednak powiedzieć, że dany trader jest gotowy na zarządzanie środkami, niezbędny jest track record z 12-18 miesięcy, potwierdzający umiejętności tradera radzenia sobie w różnych sytuacjach rynkowych. Co więcej, takie doświadczenia mogą również pomóc w zdobyciu pracy w bankowości inwestycyjnej.

Anton Kreil, ze względu na swoją długą obecność na rynkach finansowych, posiada doskonałe znajomości i relacje z managerami funduszy inwestycyjnych i hedgingowych na całym świecie. Prowadzi dla nich działalność, która łączy w sobie konsulting, edukację i rekrutację. Jeżeli Kreil widzi, iż jeden z uczestników instytutu radzi sobie ponadprzeciętnie, potrafi zarządzać pozycją, niezależnie od tego czy przynosi ona zyski czy straty, może polecić takiego tradera i pomóc mu uzyskać posadę w jednym z największych banków inwestycyjnych świata.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Trading Coach
Trader z wieloletnim doświadczeniem, który poza inwestowaniem dzieli się również swoją pasją do rynków z mniej doświadczonymi inwestorami. Długi staż na rynku pozwolił mu sprawdzić na własnym rachunku wiele strategii, koncepcji i podejść do rynków, dzięki czemu stanowi istną kopalnię wiedzy na tematy tradingowe. W swoim podejściu najczęściej wykorzystuje kombinację analizy fundamentalnej i technicznej, w celu doboru jak najlepszego momentu wejścia i wyjścia z pozycji.