Strategia Day Trading wykorzystująca formację 1-2-3

Wykres świecowy
J2T Trade

Day trading w naturalny sposób przyciąga uwagę osób, które rozpoczynają handel na rynkach finansowych. We współczesnym świecie handel jest możliwy dla większości osób zainteresowanych tradingiem. Jednakże zawsze przez analizy oraz różne publikacje przewija się określenie tzw. „dużych graczy”. Kim są Ci duzi gracze? Wbrew niektórym opiniom nie mają oni nic wspólnego z międzynarodową masonerią oraz cyklistami. Tzw. „duzi gracze” to instytucjonalni uczestnicy rynku, posiadający na tyle dużo kapitału, by móc kreować trendy.

Formacja 1-2-3 jest formacją cenową odwracającą trend. Występuje zarówno w trendzie wzrostowym, jak również spadkowym. W trendzie wzrostowym polega na wyznaczeniu niższego szczytu oraz niższego dołka. Analogicznie w trendzie spadkowym, klaruje się w momencie gdy zostanie wyznaczony wyższy dołek oraz wyższy szczyt.

1-2-3 NZDCAD

Wysoka skuteczność tej formacji wynika z faktu, że kupujący, jak również sprzedający pozycjonują się pod kątem dalszego zachowania się rynku. W miejscu gdzie oznaczona jest cyfra „2”, kupujący widzą okazję do zajęcia pozycji długiej. Jednakże nie udaje im się wybić nowego szczytu, który jest niezbędny w trendzie wzrostowym. W momencie, w którym zostaje wybity punkt 2, dochodzi do kontynuacji ruchu spadkowego. Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku zmiany trendu spadkowego na wzrostowy.

FP Markets

1-2-3 NZDJPY

Narzędzia wykorzystywane w strategii wykorzystującej formację 1-2-3

Strategia wykorzystuje klasyczną analizę trendu, z oznaczonymi lokalnymi szczytami oraz dołkami. Zgodnie z teorią Dowa oraz klasyczną analizą techniczną, trend wzrostowy jest wówczas, gdy cena odnotowuje coraz wyższe szczyty oraz dołki. Analogicznie, niedźwiedzi sentyment występuje w momencie, kiedy cena wyrysowuje coraz to niższe szczyty i dołki. W związku z powyższym trader wykorzystujący to podejście powinien przede wszystkim określić tendencję jaka obecnie panuje na danym walorze. Ułatwi mu to prawidłowe oznaczanie. Następnie, korzystając z wykresu należy określić moment, w którym kształtuje się formacja 1-2-3. Jest to strategia day tradingowa, w związku z czym należy skupić się na handlu, który można wykorzystać w krótszym interwale czasowym. Najlepiej byłoby wykorzystać wykresy poniżej H4, dzięki czemu można szybciej reagować na tworzącą się formacje. Z oczywistych względów warto pamiętać, że im szybciej zaobserwujemy daną formację, tym większe prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu w daytradingu.


Day TraderDay Trader radzi:

Działanie strategii daytrading wykorzystującej Formację 1-2-3 najlepiej sprawdzić na rachunku demo. Dzięki temu – nie ryzykując własnych środków – przetestujesz, czy strategia działa i czy potrafisz z niej korzystać. Bezpłatny rachunek demonstracyjny otworzysz tutaj.


Strategia formacji 1-2-3 – wejście w pozycję

Kiedy już zaobserwowaliśmy omówioną formację, pozostaje nam jedynie wykorzystać ją w celu wygenerowania zasłużonego zysku. Możemy to zrealizować na kilka sposobów. Podstawowym sposobem jest zajęcie pozycji w momencie, gdy dojdzie do przebicia punktu numer „2″.

1-2-3 NZDJPY

Kolejnym sposobem na wejście w transakcję jest zajęcie pozycji w sytuacji, w której dochodzi do przebicia maksimum świecy sygnalnej oznaczonej numerem „3”.

1-2-3 NZDJPY

Jest to bardziej ryzykowne zagranie, jednakże pomaga ono w osiągnięciu lepszego współczynnika zysku do ryzyka. Należy przy tym pamiętać, że najważniejszym elementem tej formacji jest fakt, że punkt numer „3” całej formacji, znajduje się powyżej punktu „1” w przypadku generowania sygnału kupna, zaś poniżej w przypadku sygnału sprzedaży. W innej sytuacji dochodzi co załamania całej formacji i jednocześnie braku racjonalnych przesłanek do otwarcia transakcji.

Wyjście z pozycji w strategii wykorzystującej formację 1-2-3

W przypadku powyższej strategii zlecenie zabezpieczające Stop loss znajduje się poniżej punktu numer „1” jeżeli jest to sygnał odwracający trend spadkowy na wzrostowy. Jeśli natomiast sygnał zakłada dalsze spadki, wówczas powinniśmy umieścić SL na poziomie powyżej najwyższego punktu całej formacji (punkt numer 1). Tak jak możemy otwierać pozycję na dwa sposoby, tak też i w przypadku zamknięcia transakcji można wykorzystać różne podejścia.

Pierwszy sposób zakłada zamknięcie pozycji w momencie, kiedy nasza transakcja uzyska dwukrotność pierwotnie ustalonej maksymalnej straty. Oznacza to bowiem, że jeżeli ryzyko ponoszone w tej transakcji wynosi równowartość 300 zł, trader powinien zaksięgować zysk z pozycji, kiedy ten przekroczy 600 zł. W ten sposób inwestor uzyskuje możliwość generowania dodatniej stopy zwrotu, nawet jeśli będzie posiadał mniej niż 50% skuteczności ze swoich transakcji. Jest to podejście, które znacznie ułatwia handlującym określenie potencjału transakcji.

Natomiast Ci traderzy, którzy posiadają wyryte mocno w sercu powiedzenie: „pozwól zyskom rosnąć”, z pewnością odnajdą się w drugim podejściu. Alternatywny sposób zamykania pozycji zakłada ręczne przesuwanie zlecenia obronnego Stop lossa poniżej lokalnych dołków (w przypadku zleceń kupna), bądź powyżej lokalnych szczytów (w przypadku zleceń sprzedaży). Minus tego podejścia polega na tym, iż wielokrotnie przyjdzie im „oddać” część zysków wypracowanych w danej transakcji, księgując niewielki zarobek. Natomiast nieporównywalnie większą zaletą jest fakt, iż nie ucinamy dobrze rokującego trade’u, tylko przesuwamy zlecenie obronne w głąb rosnącego equity. Pozwala to na uzyskanie ponadprzeciętnego zysku z jednej transakcji. Wybór sposobu księgowania transakcji zależy od indywidualnych preferencji tradera oraz potencjału zarobkowego jego transakcji.

Strategia day trading 1-2-3 – zarządzanie kapitałem

Strategia ta wykorzystuje wykresy intraday, dzięki czemu trader nie jest zobligowany do przetrzymywania swoich zleceń powyżej danej sesji, czy doby. Jednocześnie warto wspomnieć o podstawowej kwestii jaką jest zarządzanie kapitałem. Wielu daytraderów  na Forex i innych rynkach popada w pułapki overtradingu, przez co odczuwają oni nieodpartą chęć do otwierania coraz to częstszych pozycji.

Niestety, w przypadku niekontrolowanej spekulacji dochodzi do sytuacji, w której trader jest skazany na powolne „wykrwawianie się” ze swojego depozytu. Dlatego też korzystając z tej strategii nie powinno się wystawiać na ryzyko większe niż 1% swojego kapitału inwestycyjnego. Dodatkowym elementem jest fakt, że przy dwóch stratach z rzędu, trader powinien odpuścić sobie trading do końca dnia i rozpocząć swój handel dopiero kolejnego dnia sesyjnego. Dzięki temu, spekulant będzie mógł na chłodno podejść do swoich transakcji oraz zneutralizować ryzyko popadnięcia w szpony overtradingu. Więcej o overtradingu oraz innych błędach traderów dowiesz się z tego artykułu.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Day Trader
Horyzont inwestycyjny inwestora jednodniowego trwa od kilku do kilkunastu godzin. Najważniejszą zasadą, którą się kieruje jest niepozostawianie pozycji na noc. Swoje systemy transakcyjne opiera na analizie technicznej, głównie price action oraz wskaźnikach technicznych – MACD, RSI i Stochastic Oscillator. Liczba sygnałów transakcyjnych waha się między kilkoma, a kilkunastoma dziennie, w zależności od liczby instrumentów, na których dokonuje transakcji.